Aktywne i zmienne morze na Tytanie na zdjęciach z sondy Cassini

pia20021_figa_moderate_2991x4000_0

Powyższe zdjęcia wykonane za pomocą radaru zainstalowanego na pokładzie sondy Cassini przedstawiają ewolucję przejściowego obiektu na rozległym morzu węglowodorowym zwanym Ligeia Mare na księżycu Saturna – Tytanie.

Analiza przeprowadzona przez naukowców pracujących na danych z misji Cassini wskazuje, że jasny obiekt, nieformalnie znany jako „magiczna wyspa” to obiekt, który ulega zmianom w czasie. Według naukowców mogą to być fale, ciała stałe na powierzchni lub pod powierzchnią lub bąble – przy czym fale wydają się najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem. Przypływy, zmiany poziomu morza czy dna morskiego raczej nie są brane pod uwagę.

pia20021_figb_labeled_1496x2000

Zdjęcia w kolumnie po lewej stronie przedstawiają ten sam fragment Ligeia Mare obserwowany za pomocą radaru w 2007, 2013, 2014 i 2015 roku.

Dolne zdjęcie zostało wykonane przez sondę Cassini 11 stycznia 2015 roku. Omawiany przejściowy obiekt widoczny jest na zdjęciach z 2013 i 2014 roku, lecz już nie na pierwszym i ostatnim.

Warto nadmienić, że sonda Cassini obserwowała podobne obiekty przejściowe w innych fragmentach Ligeia Mare oraz w Kraken Mare. Te obiekty stanowią pierwszy przykład aktywnych procesów zachodzących w morzach i jeziorach Tytana, które zostały potwierdzone w toku wielokrotnych obserwacji. Zmienna natura owych obiektów dowodzi, że morza Tytana nie są statycznym, a dynamicznym środowiskiem.

pia20021_figc_moderate_2991x4000

Zespół analizujący dane z radaru sondy Cassini planuje ponowne obserwacje tego konkretnego regionu Ligeia Mare podczas ostatniego przelotu w pobliżu Tytana w kwietniu 2017 roku. Wyniki tych obserwacji pozwolą lepiej zbadać zjawisko odpowiedzialne za powstawanie tych czasowych obiektów.

Duża część zdjęcia przedstawia morze Ligeia Mare w całości. Ligeia to drugie pod względem rozmiarów morze węglowodorowe na Tytanie (o powierzchni 130 000 kilometrów kwadratowych). Zdjęcie stanowiące mozaikę złożoną z pięciu zdjęć radarowych wykonanych w latach 2007-2014 przedstawia obszar o rozmiarach 530 x 490 kilometrów.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/ASI/CornellDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com