clouds-on-pluto

Nieoficjalne informacje krążące w wewnętrznej sieci sugerują, że niektóre struktury w mglistej atmosferze Plutona mogą być chmurami! Tak też sugeruje artykuł, który dzisiaj ukazał się w magazynie New Scientist.

Powyższe zdjęcie przedstawia fragment zdjęcia dołączonego do e-maila wysłanego przez naukowca z SwRI Johna Spencera, w którym oznaczył on szczególnie jasne  fragmenty atmosfery Plutona. „Na pierwszym zdjęciu wyjątkowo jasny łuk na niskiej wysokości nad południowo-wschodnim Sputnikiem (po lewej) oraz delikatna chmura na tle oświetlonej przez Słońce powierzchni Krun Macula (po prawej).” napisał w mailu.

Chociaż bardzo szybko po lipcowym przelocie sondy New Horizons w pobliżu Plutona zorientowano się, że planetę otacza złożona atmosfera składająca się z niebieskawych warstw, do teraz nie udało się zauważyć pojedynczych chmur. Najprawdopodobniej to się teraz zmieniło wraz z kolejnymi danymi bezustannie przesyłanymi na Ziemię przez sondę, która znajduje się już 1.9 AU od Plutona.

W przeciwieństwie do chmur na Ziemi, chmury na Plutonie nie składają się z wody – najprawdopodobniej składają się z drobinek lodu azotowego, metanowego i innych związków tego typu.

Chmury odróżniają się od mgieł tym, że mgła jest bardzo rozmytą i rozległą warstwą unoszących się cząstek, podczas gdy chmury są bardziej skoncentrowane, ograniczone rozmiarowo i dużo bardziej krótkotrwałe.

Jeżeli nasze informacje się potwierdzą, to będzie pierwszy raz kiedy udało się zidentyfikować chmury na Plutonie. Jak na razie nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia tych rewelacji.

Źródło: lightsinthedark / J. Major