Premier Rosji: Dmitrij Miedwiediew Źródło: REUTERS/Dmitry Astakhov/Sputnik/Pool
Premier Rosji: Dmitrij Miedwiediew Źródło: REUTERS/Dmitry Astakhov/Sputnik/Pool

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zgodził się dzisiaj obciąż fundusze przeznaczone na rosyjski program kosmiczny o 30 procent z uwagi na pogłębiający się kryzys ekonomiczny.

Zatwierdzając plan przedłożony w styczniu przez rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos, Miedwiediew nakazał ograniczenie budżetu przeznaczonego na program kosmiczny w latach 2016-2025 z 2 bilionów rubli (29.2 mln USD) do 1.4 biliona rubli.

„To duży program, i potrzebujemy takich dużych problemów, nawet w obliczu kłopotów gospodarczych,” powiedział agencji TASS premier Rosji.

Program badań kosmicznych to część narodowej dumy w Rosji od czasów zimnowojennego wyścigu kosmicznego między Rosją a USA.

Jednak podobnie jak inne duże i kosztowne projekty realizowane w tym kraju, takie jak Puchar Świata w piłce nożnej w 2018 roku, wsparcie państwa dla Roskosmos także padło ofiarą załamania gospodarki Rosji, napędzanego załamaniem się cen ropy na międzynarodowych rynkach jak i sankcjami nałożonymi przez Zachód.

Z uwagi na ograniczone środki finansowe, agencja kosmiczna zgodziła się przełożyć załogowy lot na Księżyc o pięć lat – z 2030 na 2035 rok – oraz zrezygnować z planów stworzenia rakiet wielokrotnego użytku.

Niedawno rzecznik Roskosmos informował, że agencja będzie ponownie oceniała swoje plany rozwoju dopiero po 2025 roku.

Źródło: reuters