maxresdefault

NASA poinformowała, że przetestuje skutki dużego pożaru w przestrzeni kosmicznej wywołując pożar wewnątrz znajdującego się na orbicie statku kosmicznego.

W przeszłości NASA wywoływała już kontrolowane pożary w przestrzeni kosmicznej, jednak nigdy jeszcze nie sprawdzano jak duże płomienie ewoluują wewnątrz kapsuły kosmicznej znajdującej się na orbicie.

Tego typu badania „są kluczowe dla bezpieczeństwa obecnych i przyszłych misji kosmicznych,” mówi Gary Ruff, jeden z inżynierów kierujących eksperymentem z Glenn Research Center w Cleveland w stanie Ohio.

Celem eksperymentu jest pomiar rozmiaru płomieni oraz prędkości rozprzestrzeniania się oraz ilości wyemitowanego gazu.

Eksperyment zostanie przeprowadzony wewnątrz kapsuły Cygnus (Orbital ATK) po tym jak wyniesie zapasy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Kapsuła Cygnus wystartuje w swoją ostatnią misję z Przylądka Canaveral na Florydzie na szczycie rakiety Atlas 5  dwudziestego trzeciego marca.

Gdy kapsuła odcumuje od ISS i znajdzie się w bezpiecznej odległości, centrum kontroli naziemnej wywoła pożar na jej pokładzie.

Wyniki eksperymentu nazwanego Saffire-1 pozwolą określić jak wysoka powinna być ognioodporność bardzo lekkich materiałów wykorzystywanych do budowy statków kosmicznych oraz wyposażenia astronautów.

Zebrane informacje pozwolą NASA także zaprojektować nowe systemy wykrywania i gaszenia pożarów w przestrzeni kosmicznej oraz zbadać w jaki sposób mikrograwitacja oraz ograniczone zasoby tlenu wpływają na rozmiar płomieni.

„Zrozumienie pożarów w przestrzeni kosmicznej było celem wielu eksperymentów w ostatnich latach,” mówi Ruff.

Chociaż wiele „niewielkich pożarów, o rozmiarach ok. 1 cm było wywoływanych w przestrzeni kosmicznej, aby tak naprawdę zrozumieć pożar, musimy przyjrzeć się bardziej realistycznym rozmiarom.”

Czujniki temperatury, tlenu i dwutlenku węgla zarejestrują dane dotyczące pożaru, który – oczekuje się – potrwa około 20 minut. Całemu pożarowi będą także przyglądać się kamery.

Kilka dni po pożarze pozostałości Cygnusa wejdą w ziemską atmosferę, w której najprawdopodobniej spłoną.

Źródło: AFP