W dniu dzisiejszym GoPro opublikowało niesamowity film ze startu rakiety suborbitalnej, która wspięła się na wysokość prawie 121 kilometrów osiągając w czasie lotu prędkość 5.5 Macha.

Start przedstawiony na powyższym filmie miał miejsce w Spaceport America w Nowym Meksyku 6 listopada 2015 roku. Wynoszona w przestrzeń rakieta to 6-metrowa rakieta SpaceLoft-10 wyprodukowana przez UP Aerospace.

Była to już czwarta misja tej firmy w ramach programu NASA Flight Opportunities Program – w ramach którego NASA wybiera „obiecujące, nowe technologie kosmiczne dostarczane przez przemysł, środowisko naukowe i rząd oraz zapewnia im dostęp do stanowisk startowych.”

Tuż po starcie rakieta zaczyna bardzo szybko się obracać – przez co zapewniana jest jej stabilizacja. To powszechnie stosowana technika kontroli orientacji w niektórych satelitach i rakietach.

Po 60 sekundach lotu (1:17 w filmie) widzimy odrzucenie osłony i uwolnienie 5-kilogramowej kapsuły o nazwie Maraia.

Kapsułę Maraia zaprojektowali i zbudowali inżynierowie z NASA Johnson Space Flight Center. W okolicach 2:38 Maraia zaczyna wchodzić w ziemską atmosferę i bezpiecznie ląduje pod koniec filmu.

W ramach tego suborbitalnego lotu NASA przetestowała kapsułę Maraia pod kątem wejścia w atmosferę, opadania i zdolności do lądowania. W oświadczeniu prasowym NASA poinformowała, że kapsuła stanie się „niskokosztowym, autonomicznym statkiem, za pomocą którego astronauci znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą w stanie przetransportować na Ziemię niewielkie ładunki naukowe.”

Kapsuła Maraia oraz wszystkie eksperymenty znajdujące się na jej pokładzie (dostarczone przez NASA Ames Research Center, Purdue University oraz New Mexico State University) wylądowały w stanie nienaruszonym na poligonie White Sands.

Źródło: techcrunch