Polski zespół w półfinale konkursu NASA

Astro-Zorya

Polski zespół Astro-Zorya znalazł się w półfinale hackathonu naukowo-programistycznego NASA Space Apps Challenge 2016 w kategorii „Nagroda publiczności”. 

Space Apps Challenge to globalny maraton naukowo-programistyczny, organizowany pod egidą amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Tegoroczna, piąta już, edycja odbyła się 23-24 kwietnia jednocześnie w 193 lokalizacjach w 72 krajach – w tym po raz pierwszy w Polsce (organizatorami były szkoła programowania Coders Lab oraz software house Visuality).

Uczestnicy hackathonu mieli za zadanie w ciągu kilkudziesięciu godzin stworzyć innowacyjne projekty i rozwiązania koncepcyjne w zakresie oprogramowania, aplikacji mobilnych, sprzętu i platform wizualizacji danych. Przygotowali rekordową liczbę 1287 projektów.

128 prac z całego świata zostało nominowanych do udziału w głosowaniu internetowym, z czego eksperci NASA wskazali 24 najlepszych i najciekawszych, które zakwalifikowały się do półfinału. W tym gronie znalazła się grupa Astro-Zorya, złożona ze studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej – wyjaśnia Leszek Wolany z Coders Lab.

Astro-Zorya, która w polskiej edycji hackathonu zajęła trzecie miejsce, zdobyła uznanie jury projektem gry na system mobilny Android, będącej symulatorem kolonizacji Marsa. To taki marsjański SIM: gracz kieruje poczynaniami astronautki Zorii, zarządzając dostępnymi, acz ograniczonymi zasobami i rozbudowując bazę planetarną.

Pomysłodawcą założenia zespołu i podjęcia wyzwania NASA jest Daniel Wlazło, student automatyki i robotyki Politechniki Warszawskiej oraz członek tamtejszego Koła Naukowego Robotyków. Oprócz niego w skład zespołu wchodzą Anna Mizerska i Agata Kicun – studentki kosmonautyki i lotnictwa PW oraz Maksymilian Sokołowski i Przemysław Gumienny – studenci Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiednio na wydziałach astronomii i informatyki.

Internetowe głosowanie trwa do 15 maja br. pod adresem:  https://2016.spaceappschallenge.org/awards/peoples-choice. Zwycięzca głosowania internautów, jak również laureaci pozostałych kategorii konkursowych, otrzymają zaproszenia od NASA na jedno z planowanych przez agencję wydarzeń związanych z prowadzonym przez nią programem badań kosmicznych.

Partnerem strategicznym NASA Space Apps Challenge 2016, udostępniającym przestrzeń do pracy, był Business Link. Patronat nad wydarzeniem objęły Spotkania IT oraz Crossweb.

Źródło: CodersLabDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com