Odwiedź miejsce lądowania misji Mars Pathfinder i łazika Sojourner (360)

Na powyższym filmie możesz ponownie zwiedzić miejsce lądowania misji Pathfinder za pomocą myszki czy urządzenia przenośnego. Panorama 360 stopni wykonana została na podstawie zdjęć wykonanych w 1997 roku.  Widać na niej miejsce lądowania, łazik Sojourner – pierwszy łazik marsjański – oraz najważniejsze obiekty jego badań.

Nie wszystkie przeglądarki internetowe wspierają technologię filmów i zdjęć 360. Najlepiej oglądać w przeglądarce Google Chrome.

Statyczną panoramę można pobrać tutaj:

http://go.nasa.gov/1TcjxuN

Pathfinder wylądował na Marsie 4 lipca 1997 roku wykorzystując nowatorską technologię poduszek powietrznych, które amortyzowały sondę podczas lądowania. Od momentu lądowania do ostatniego przekazu danych 27 września 1997 roku Pathfinder przesłał na Ziemię ponad 16 5000 zdjęć z lądownika i 550 z łazika.

Pathfinder niejako spełnił obietnicę zawartą w swoim imieniu i utorował drogę przyszłym łazikom marsjańskim: Spirit i Opportunity, które wylądowały na Marsie w styczniu 2004 roku oraz Curiosity, który wylądował na Marsie w sierpniu 2012 roku. Opportunity oraz Curiosity wciąż badają powierzchnię Marsa i nadal regularnie przesyłają na Ziemię dane naukowe.

Źródło: NASADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com