’Super Wielki Kanion’ na powierzchni Charona

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI
Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Na powierzchni największego księżyca Plutona – Charona znajduje się nietypowa sieć kanionów. Widoczny na zdjęciu kanion jest dłuższy i głębszy od Wielkiego Kanionu.

Powiększenie nałożone na zdjęcie powyżej przedstawia fragment wschodniej krawędzi Charona uchwyconej na zdjęciu przez sondę New Horizons na kilka godzin przed momentem przejścia w najmniejszej odległości 14 lipca 2015 roku. Głęboki kanion nieformalnie nazwany Argo Chasma znajduje się na samej krawędzi tarczy Charona. Widoczny tutaj jego fragment ma około 300 kilometrów długości. Z tego co udało się odkryć naukowcom z zespołu misji New Horizons, całkowita długość Argo wynosi około 700 kilometrów – dla porównania Wielki Kanion w Arizonie ma długość 450 km.


Brytyjczycy wyszli z Unii Europejskiej, ale Puls Kosmosu nie chce wyjść z Internetu! Zostań Patronem Pulsu Kosmosu na http://patronite.pl/pulskosmosu


Pod tym kątem kanion widoczny jest od strony krawędzi, a w północnym jego fragmencie można z łatwością oszacować jego głębokość. Opierając się na tym i innych zdjęciach wykonanych mniej więcej w tym samym czasie, naukowcy z zespołu misji New Horizons oszacowali głębokość Argo Chasma na około 9 kilometrów – oznacza to, że ten potężny kanion jest 5 razy głębszy od Wielkiego Kanionu. W niektórych miejscach można dostrzec klify o wysokości kilku kilometrów, które dorównują klifom Verona Rupes na powierzchni Mirandy, jednego z księżyców Urana (które mają co najmniej 5 km wysokości).

Zdjęcie zostało wykonane za pomocą instrumentu LORRI na pokładzie sondy New Horizons z rozdzielczością ok 2,33 km/piksel z odległości 466 000 km od Charona, na 9 godzin i 22 minuty przed maksymalnym zbliżeniem do Carona 14 lipca 2015 roku.

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRIDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com