Aż pęka w szwach

Powyższe zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia wnętrze jednej z najaktywniejszych galaktyk w naszym lokalnym otoczeniu – NGC 1569,  niewielkiej galaktyki znajdującej się 11 milionów lat świetlnych od nas w Gwiazdozbiorze Żyrafy (Camelopardalis).

Galaktyka aktualnie charakteryzuje się silnymi procesami gwiazdotwórczymi. NGC 1569 to galaktyka gwiazdotwórcza, oznacza to – zgodnie z nazwą – że aż pęka w szwach od gwiazd, aktualnie produkując je w tempie dużo większym niż obserwowane w większości innych galaktyk. Od prawie 100 milionów lat NGC 1569 produkuje gwiazdy 100 razy szybciej niż Droga Mleczna.

W związku z powyższym, powyższa migocąca galaktyka jest domem dla supergromad gwiazd, z których trzy widoczne są na powyższym zdjęciu – jedna z dwóch jasnych gromad stanowi w rzeczywistości nałożone na siebie dwie masywne gromady gwiazd. Każda z nich zawiera ponad milion gwiazd, owe jasne niebieskie gromady znajdują się w olbrzymiej pustce wyciętej w gazie otoczenia przez liczne wybuchy supernowych, energetyczne pozostałości po bardzo masywnych gwiazdach.

W 2008 roku Hubble obserwował zatłoczone jądro tej galaktyki i jej rzadko usiane gwiazdami rejony zewnętrzne. Poprzez dokładne ustalenie położenia pojedynczych czerwonych olbrzymów, kamera ACS (Advanced Camera for Surveys) zainstalowana na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a umożliwiła astronomom obliczenie nowej, dużo bardziej precyzyjnej, wartości odległości do NGC 1569. Dzięki temu okazało się, że galaktyka w rzeczywistości znajduje się 1.5 raza dalej niż wcześniej uważano, i jest członkiem grupy galaktyk IC 342.

Astronomowie używamy, że zgrupowanie galaktyk IC 342 odpowiedzialne jest za intensywne procesy gwiazdotwórcze obserwowane we wnętrzu NGC 1569. Oddziaływania grawitacyjne między galaktykami najprawdopodobniej doprowadziły do sprężenia gazu we wnętrzu NGC 1569. Wraz ze sprężaniem, gaz ulega kolapsowi, co prowadzi do wzrostu temperatury i powstania nowych gwiazd.

Źródło: ESA

Źródło zdjęcia: ESA/Hubble & NASA, Aloisi, Ford / Judy Schmidt