Widok z kamery EPIC na Ziemię w grudniu 2015 roku. Źródło: NASA
Widok z kamery EPIC na Ziemię w grudniu 2015 roku. Źródło: NASA

Sonda DSCOVR od roku regularnie obserwuje Ziemię z odległości około 1,5 mln kilometrów od naszej planety.

Start sondy Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) nastąpił 12 lutego 2015 roku o godzinie 00:03 CET za pomocą rakiety Falcon 9R v1.1. Był to pierwszy lot tej rakiety wynoszący satelitę poza orbitę okołoziemską. Lot rakiety przebiegł prawidłowo i przez kolejne miesiące sonda DSCOVR zbliżała się do swojego miejsca działania – okolicy punkty L1 układu Ziemia-Słońce. W tym regionie przebywają już sondy SOHO, WIND i ACE, których zadaniem – podobnie jak DSCOVR – jest obserwacja Słońca i jego wpływu na “kosmiczną pogodę”. DSCOVR wyróżnia jednak pewien szczegół – na pokładzie sondy zainstalowano kamerę skierowaną ku Ziemi. Nazwa tej kamery to EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera). Dzięki EPIC możliwe jest stałe obserwowanie oświetlonej części naszej planety. EPIC fotografuje Ziemię mniej więcej co dwie godziny. Operatorami DSCOVR jest NASA oraz NOAA.

Na początku czerwca 2015 sonda dotarła do L1. Rozpoczęły się przygotowania do fazy naukowej misji. Pierwsze zdjęcie Ziemi z DSCOVR, przedstawiające Amerykę Północną i Południową, opublikowano 20 lipca 2015.

Po roku obserwacji NASA zaprezentowała poniższy film. Widać na nim kilka ciekawych cech wyróżniających naszą planetę od innych w Układzie Słonecznym. Przykładowo, ziemska atmosfera jest aktywna i przesłonięta w dużej części chmurami. Widać wyraźnie nachylenie naszej planety, co przejawia się lepszą widocznością Arktyki (lato na półkuli północnej) i Antarktydy (zima na półkuli północnej) . Ponadto, DSCOVR obserwował zjawiska takie jak zaćmienie Słońca, czyli przejście cienia Księżyca po powierzchni Ziemi.

Zdjęcia z kamery EPIC są dostępne na dedykowanej stronie NASA. Jak na razie sonda DSCOVR jest w świetnym stanie i funkcjonuje prawidłowo.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net