Japet oczami sondy Cassini

Powyższe zdjęcie wykonane przez sondę Cassini dwa dni temu (11 marca 2017r.) przedstawia Japeta, charakterystyczny, dwukolorowy księżyc Saturna.

Różnica kolorów między dwoma częściami Japeta spowodowana jest cienką warstwą ciemnej materii opadającą na półkulę księżyca skierowaną w stronę ruchu globu po orbicie wokół Saturna. Owa materia została skierowana w stronę Japeta przez odległy księżyc Phoebe poruszający się w niedawno odkrytym potężnym dysku rozproszonym. Ta ciemna warstwa pyłu sprawia, że połowa powierzchni Japeta ogrzewa się nieznacznie bardziej niż druga, przez co leżący pod nią lód wodny odparowuje i odkłada się po drugiej stronie księżyca.

Średnica Japeta to 1471 km, a krąży on w odległości aż 3 561 300 km od Saturna czyli dziewięciokrotniej większej od odległości Ziemia-Księżyc.

Obie połowy Japeta charakteryzują się potężnymi kraterami uderzeniowymi i wysokimi na wiele kilometrów pasmami górskimi wzdłuż równika.

Na zdjęciu: Góry Voyager – pasmo górskie o wysokości nawet 20 km. (NASA/JPL/SSI)

Źródło: https://lightsinthedark.files.wordpress.com/2017/03/iapetus-rgb-3-11-17.jpg

 

[AdSense-A] 1. Awatar Krzysztof Dudek
  Krzysztof Dudek

  Hej heeej, znalazłem błąd.
  „Ta ciemna warstwa pyłu sprawia, że połowa powierzchni Jowisza ogrzewa się nieznacznie bardziej niż druga, przez co leżący pod nią lód wodny odparowuje i odkłada się po drugiej stronie księżyca.”
  Gdyby to Jowisz był na miejscu Japetusa to chyba inny byłby rozkład sił 😉
  Oczywiście chochlik drukarski czy może html-owy może się zdarzyć każdemu.
  Pozdrawiam

  1. O, genialnie 🙂 Dzięki 😛 Zaraz do poprawy

 2. Moim skromnym zdaniem dość niefortunne jest też użycie sformułowania „ciemna materia” w kontekście ciemnego pyłu opadającego na Japeta 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com