Najnowsza sekwencja zdjęć wykonanych przez kamery zainstalowane na pokładzie sondy Cassini przedstawia przelot sondy przez szczelinę między pierścieniami a Saturnem, do którego doszło 26 kwietnia br.

Animacja przedstawia dane zebrane podczas trwających godzinę obserwacji w trakcie lotu w kierunku południowego bieguna planety. Sekwencja rozpoczyna się spojrzeniem na wir znajdujący się na północnym biegunie planety, a następnie kieruje się przez zewnętrzną granicę sześciokątnego wiatru strumieniowego i dalej.

Byliśmy zaskoczeni jak wyraźną krawędź posiada zewnętrzna granica sześciokątu oraz ściany biegunowego wiru – mówi Kunio Sayanagi, współpracownik zespołu obrazowania Cassini z Hampton University w Wirginii, który pomagał w tworzeniu nowej animacji.

Pod koniec filmu kadr zmienia orientację, bowiem sonda musiała ustawić się tak, aby skierować talerz swojej anteny w kierunku ruchu sondy tak, aby mogła ona służyć za tarczę przed cząstkami pyłu, które mogły pojawić się podczas przelotu przez płaszczyznę pierścieni Saturna.

Podczas wykonywania kolejnych zdjęć tworzących sekwencję, odległość sondy od szczytów chmur Saturna spadła z 72 400 do 6 700 kilometrów. Dzięki temu rozmiary najmniejszych dostrzegalnych struktur atmosfery spadły z 8,7 km/piksel do 810 m/piksel.

Zdjęcia z pierwszego przelotu są świetne, choć bardzo zachowawczo potraktowaliśmy kamerę. Podczas przelotu 28 czerwca zamierzamy wykonać jeszcze lepsze ujęcia – mówi Andrew Ingersoll, członek zespołu Cassini z Caltech w Pasadenie.

Źródło: NASA