Powyższe zdjęcie to złożenie 12 zdjęć wykonanych na przestrzeni trzech lat za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Włoski zespół astronomów śledził obydwa składniki układu w ich drodze po niebie oraz wokół wspólnego środka masy. Źródło: ESA/Hubble & NASA, L. Bedin et al.

Ta pozornie nieciekawa seria kropek na powyższym zdjęciu w rzeczywistości przedstawia powolny taniec dwóch brązowych karłów. Powyższe zdjęcie to złożenie 12 zdjęć wykonanych na przestrzeni trzech lat za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Wykorzystując precyzyjne metody astrometrii, zespół astronomów kierowany przez badaczy z Włoch śledził obydwa składniki układu w ich drodze po niebie oraz wokół wspólnego środka masy.

Obserwowanym tutaj układem jest Luhman 16AB oddalony od nas o zaledwie sześć lat świetlnych – to trzeci w kolejności najbliższy nam układ gwiezdny – tuż za potrójnym układem Alfa Centauri i za Gwiazdą Barnarda. Pomimo niewielkiej odległości Luhman 16AB został odkryty dopiero w 2013. Odkrycia dokonał astronom Kevin Luhman. Dwa brązowe karły tworzące układ: Luhman 16A oraz Luhman 16B krążą wokół siebie w odległości równej zaledwie trzem średnim odległościom Ziemia – Słońce, co doskonale unaocznia nam precyzję i wysoką rozdzielczość Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Korzystając z Hubble’a astronomowie nie tylko byli zainteresowani ruchem obu składników, lecz także poszukiwali trzeciego, niewidocznego elementu. Wcześniejsze obserwacje prowadzone za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) należącego do ESO wskazywały na obecność egzoplanety w tym układzie. Badacze chcieli zweryfikować te przypuszczenia analizując ruch brązowych karłów w dłuższym okresie czasu, jednak dane z Hubble’a wykazały, że oba składniki w rzeczywistości „tańczą” same, a ich ruchu nie zakłóca żadna masywna planeta.

Źródło: Goddard Space Flight Center