W lipcu 2015 roku sonda New Horizons przesłała na Ziemię pierwsze zdjęcia Plutona i jego księżyców wykonane z bliska – to naprawdę fascynujące zdjęcia, które sprawiły, że wielu z nas zaczęło się zastanawiać jak to byłoby przelecieć nad lodową powierzchnią tego odległego globu.

No to już nie trzeba się zastanawiać. Wykorzystując dane zebrane przez sondę oraz cyfrowe modele wysokości powierzchni Plutona i jego największego księżyca – Charona, naukowcy z NASA stworzyli animacje przedstawiające lot nad niesamowicie zróżnicowaną powierzchnią Plutona.

Dramatyczny przelot zaczyna się nad wyżynami  znajdującymi się na południowy zachód od rozległych równin pokrytych lodem azotowym nieformalnie nazywanych Sputnik Planitia.  Najpierw przelatujemy nad zachodnią krawędzią Sputnika, graniczącą z ciemną, silnie usianą kraterami powierzchnią Cthulhu Macula, z blokowymi pasmami górskimi znajdującymi się na równinach po prawej. Następnie kierujemy się nad popękane wyżyny Voyager Terra, aż w końcu na południe w stronę Pioneer Terra – obszar charakteryzujący się głębokimi i szerokimi uskokami. Animacja kończy się przelotem nad Tartarus Dorsa.

Równie ekscytujący lot nad powierzchnią Charona rozpoczyna się wysoko nad tą półkulą, którą sonda New Horizons obserwowała podczas najbliższego zbliżenia, następnie kieruje się nad głęboki, szeroki kanion Serenity Chasma. Dalej kierujemy się na północ przelatując nad kraterem Dorothy Gale i ciemną czapą polarną Mordor Macula.  Następnie kierujemy się na południe, przelatując nad obszarem Oz Terra i kończymy lot nad stosunkowo płaskimi równikowymi równinami Vulcan Planum i górami Clarke Montes.

Różnice topograficzne zostały przeskalowane o czynnik od 2 do 3 na powyższych filmach w celu podkreślenia zróżnicowanej topografii obu globów. Barwy powierzchni Plutona i Charona także zostały wyostrzone, aby uwydatnić różnice między poszczególnymi obszarami.

Źródło: NASA