6 thoughts on “Zbliża się koniec misji sondy Cassini

  1. Szkoda, że to życie a nie hollywoodzki film. Gdyby tak było sonda przedarłaby się przez atmosferę, dotarła do jądra planety i wiodła tam spokojne życie.

  2. Trochę nie rozumiem, dlaczego wyłączają kamerę sondy podczas zbliżenia.. To by było coś zobaczyć cokolwiek w gęstej atmosferze Saturna. Pozdrawiam

    1. mysle, ze chodzi o wzgledy czysto techniczne, np. zaoszczedzenie energii lub zmiejszenie zaklocen pracy urzadzen. Cos w ten desen 🙂 Nie codziennie wysyla sie przedmioty na inne planety wiec pewnie chcac faktycznie zbadac jak najwiecej z ostatnich sekund istnienia sondy stwierdzili, ze kamera nie pomoze 🙂

      1. Pewnie masz rację. Naukowiec myśli w sposób, co będzie dla niego największą wartością badawczą. Dla zwykłego człowieka efekt naoczny często jest ważniejszy niż inne zdobycze naukowe. Pozdro.

    2. Obraz ma sporo danych, nie zdążyłby się przesłać w czasie rzeczywistym na taka odległość, to przecież pasmo długich fal. A zwykłe dane telemetryczne to zapewne kilobajty danych, więc przejdą dość szybko. Zdjęcia przez New Horizons przy Plutonie robione były tylko kilka godzin, a wysyłano je przez kilka miesięcy.

  3. Trochę czasu mi zajęło przeliczenie EDT na bieżący czas w Polsce 🙂 Zimowy Czas Wschodni nie jest tym, czym żyje przeciętny Polak – tak myślę :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.