Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Konstelacja Iridium NEXT już na orbicie

Posted on 19 lutego 2019 by Radek Kosarzycki

Konstelacja satelitów Iridium NEXT, opracowana i zbudowana przez Thales Alenia Space jest już w pełni operacyjna. Od stycznia 2017 r. do stycznia 2019 r. osiem rakiet wyniosło w sumie 75 satelitów, które są rozmieszczone na niskiej orbicie Ziemi (LEO). Konstelacja Iridium Next działa dzięki 66 satelitom na wysokości około 780 km. Są one rozmieszczone w sześciu płaszczyznach orbitalnych, z których każda składa się z 11 satelitów. Konstelacja jest wsparta 9 satelitami zastępczymi i 6 stacjami naziemnymi.

Iridium NEXT

Thales Alenia Space jest głównym wykonawcą projektu Iridium NEXT. Spółka jest odpowiedzialna za prace inżynieryjne, produkcyjne, linie zaopatrzeniowe i zespoły integracyjne. Ponadto przeprowadziła testy naziemne i orbitalne ogólnej wydajności konstelacji.

Projekt satelity został opracowany i przetestowany na dwóch prototypach w zakładach Thales Alenia Space w Tuluzie i Cannes. Produkcja seryjna miała miejsce w zakładzie podwykonawcy Northrop Grumman Corporation (dawniej Orbital ATK) w Gilbert, Arizonie.

Iridium NEXT, najwyższa na świecie wydajność i najbardziej elastyczna konstelacja

Głównym wyzwaniem dla Thales Alenia Space było wdrożenie kompletnego i złożonego systemu przy jednoczesnym zapewnieniu kompatybilności z starą infrastrukturą. Zastąpiono całą konstelację 66 satelitów, jeden po drugim, bez żadnych zakłóceń dla odbiorcy końcowego.

Ostatni start satelity Iridium NEXT

Konstelacja Iridium NEXT to najnowocześniejsze i innowacyjne rozwiązania technologiczne.
Ma ona zasięg globalny oraz niezależność od lokalnej infrastruktury naziemnej. Każdy satelita jest połączony z czterema najbliższymi satelitami. Niezależnie od pozycji użytkownika – na lądzie, na morzu lub w powietrzu – Iridium zapewni łączność satelitarną, zarówno w celu nadawania treści, jak i ich odbioru. Dostęp do usług Iridium Communications będzie niezawodny nawet w odizolowanych obszarach, w przypadku klęsk żywiołowych lub konfliktów. Ponadto sieć jest całkowicie zabezpieczona przed cyber-przestępcami.

Denis Allard, wiceprezes ds. projektów konstelacji w Thales Alenia Space, powiedział: „W Thales Alenia Space jesteśmy szczególnie dumni, że zbudowaliśmy konstelację Iridium NEXT. Dostarczyliśmy wszystkie 81 satelitów, które funkcjonują zgodnie z harmonogramem. Sukces tego złożonego programu dodatkowo potwierdza że Thales Alenia Space jest światowym liderem na rynku konstelacji.”

Nawigacja wpisu

← NASA wybrała do realizacji nową misję
Radioteleskop LOFAR odkrywa tajemnice burz słonecznych →

NAJNOWSZE

  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA rzuca światło na tajemnicze wybuchy promieni rentgenowskich z układu czarnej dziury „Ansky”
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Przeleć się nad Kosmicznymi Klifami. Fenomenalna wizualizacja danych z teleskopu Jamesa Webba

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme