Richard Branson wybiera się w kosmos

Brytyjski miliarder Richard Branson planuje wybrać się w przestrzeń kosmiczną w ciągu czterech-pięciu miesięcy na pokładzie swojego statku stworzonego przez Virgin Galactic – informuje agencja AFP.

„Chciałbym polecieć w przestrzeń kosmiczną w 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, i nad tym aktualnie pracujemy” mówił właściciel grupy Virgin w kulisach spotkania w Air and Space Museum w Waszyngtonie.

Amerykańska misja Apollo 11 wylądowała na Księżycu 20 lipca 1969 roku.

Virgin Galactic oraz Blue Origin to dwie firmy, które w najbliższym czasie chcą zabrać ludzi w przestrzeń kosmiczną – aczkolwiek tylko nieznacznie ponad granicę kosmosu i dosłownie na kilka minut.

Obie firmy planują wysyłać setki i tysiące ludzi na te krótkie loty suborbitalne, czyli takie w trakcie których nie będą w stanie w pełni okrążyć Ziemi.

Virgin Galactic wzniósł się na 80 kilometrów nad powierzchnię Ziemi, co w USA uważa się za granice kosmosu, w grudniu 2018 roku. (Międzynarodowa granica to 100 km).

Statek SpaceShipTwo wyprodukowany przez Virgin Galactic pilotowany jest przez dwóch pilotów.

Docelowo statek będzie zabierał sześcioro pasażerów oraz dwóch pilotów.

Kolejny lot testowy SpaceShipTwo zaplanowano na 20 lutego br.

Źródło: AFPDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com