Szanse na odkrycie młodych planet podobnych do Ziemi większe niż przypuszczano

Badacze z Uniwersytetu w Sheffield odkryli, że szansa na odkrycie planet podobnych do Ziemi na wczesnym etapie ich ewolucji są dużo wyższe niż wcześniej podejrzewano.

Zespół naukowców analizował grupy młodych gwiazd w Drodze Mlecznej, aby sprawdzić czy owe grupy są typowe w porównaniu do teorii i wcześniejszych obserwacji w innych obszarach gwiazdotwórczych oraz aby sprawdzić czy populacje gwiazd w tych grupach wpływają na prawdopodobieństwo odkrycia powstających dopiero planet podobnych do Ziemi.

Wyniki badań opublikowane w periodyku The Astrophysical Journal wskazują, że w tych grupach jest więcej gwiazd podobnych do Słońca niż wcześniej przypuszczano, co oznacza większe szanse na odkrycie planet podobnych do Ziemi na wczesnych etapach ich powstawania.

Na wczesnym etapie powstawania takie planety podobne do Ziemi, planety pokryte jeszcze oceanem magmy, wciąż tworzą się w zderzeniach ze skałami i mniejszymi planetami, przez co są wciąż na tyle rozgrzane, że ich powierzchnie pokrywają stopione skały.

Dr Richard Parker z Wydziału Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie w Sheffield powiedział: „Owe planety pokryte oceanem magmy łatwiej wykryć w otoczeniu gwiazd podobnych do Słońca, które są dwukrotnie masywniejsze od przeciętnych gwiazd. Takie planety emitują dużo ciepła, które można obserwować za pomocą teleskopów obserwujących niebo w podczerwieni”.

Gdzie znajdziemy takie planety? W tak zwanych młodych grupach ruchomych, czyli w grupach młodych gwiazd młodszych niż 100 milionów lat – co jak na gwiazdę jest bardzo wczesnym etapem rozwoju. Niemniej jednak, zazwyczaj w każdej takiej grupie znajduje się zaledwie kilkadziesiąt gwiazd i wcześniej ciężko było ustalić czy znaleźliśmy już wszystkie gwiazdy w grupie, ponieważ doskonale wtapiają się one w tło bogatej w gwiazdy Drogi Mlecznej.

Obserwacje prowadzone za pomocą teleskopu Gaia pomogły nam znaleźć dużo więcej gwiazd w tych grupach, dzięki czemu byliśmy w stanie przeprowadzić nasze badania.

Wyniki badań pozwolą nam lepiej badać czy procesy powstawania gwiazd są uniwersalne i będą stanowiły ważne źródło informacji do badania procesów powstawania planet skalistych przyjanych dla życia.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com