Największe jezioro na Tytanie ma nawet 300 metrów głębokości

Kraken Mare to największe jezioro na powierzchni Tytana. Naukowcy z Uniwersytetu Cornell postanowili oszacować jego głębokość – jak się okazało idealnie nadaje się ono do badań za pomocą automatycznych, bezzałogowych łodzi podwodnych.

W sumie nie można tu mówić o niczym „podwodnym”, bowiem jeziora na Tytanie wypełnione są nie wodą, a ciekłym metanem. Analiza danych zebranych podczas jednego z ostatnich przelotów sondy Cassini w pobliżu Tytana pozwoliła ustalić, że w okolicach centrum jeziora Kraken Mare jego głębokość wynosi nawet 300 metrów. Wcześniej astronomowie ustalali głębokość innych zbiorników na powierzchni Tytana, ale to właśnie największy z nich pozostawał niezbadany. Warto tutaj zauważyć, że w Kraken Mare znajduje się blisko 80 procent wszystkich cieczy na powierzchni księżyca.

Dane obserwacyjne pozwalające uzyskać taki wynik zostały zebrane podczas przelotu T104 w dniu 21 sierpnia 2014 r. To właśnie wtedy podczas badania nieco mniejszego jeziora Ligeia Mare naukowcy poszukiwali pojawiającej się i znikającej wyspy na jego powierzchni.

Przelatując z prędkością 20 000 km/h na wysokości 1000 km nad powierzchnią Tytana, sonda Cassini za pomocą radaru zmierzyła głębokość Kraken Mare oraz Moray Sinus, odpływu znajdującego się na północnym krańcu jeziora. Pomiar różnicy czasu odbicia wiązki od tafli jeziora oraz od jego dna pozwolił ustalić głębokość zbiornika. Jednocześnie udało się także ustalić, że wypełniająca jezioro mieszanina ciekłego metanu i etanu, zdominowana jest przez metan, choć wcześniej podejrzewano, że to etanu jest w nim więcej.

Wyślijmy tam łódź!

Czy kiedyś doczekamy się sondy, która zanurkuje pod powierzchnią któregoś z tytanowych jezior? Nie wiadomo, jednak z pewnością byłaby to jedna z najciekawszych misji kosmicznych w historii. Jakby nie patrzeć poza Ziemią w całym Układzie Słonecznym tylko na Tytanie znaleziono zbiorniki wypełnione jakąkolwiek cieczą.

Źródło: 1Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com