Przyznam, że takiego czegoś jeszcze nie widziałem. Być może jakaś inna sonda kosmiczna już to kiedyś zrobiła, ale ja takiego przypadku nie pamiętam.

Pierwsza w historii chińska sonda marsjańska Tianwen-1, która od ponad pół roku znajduje się na orbicie wokół Marsa wypuściła ostatnio ze swojego pokładu miniaturową sondę, której głównym zadaniem było wykonanie zdjęcia sondy Tianwen-1 na tle tarczy Marsa.

Dzięki temu w końcu mamy zdjęcie sondy krążącej wokół Marsa, przy którym nie musimy irytować się gdy ktoś nas zapyta

Ciekawe, kto zrobił zdjęcie tej sondzie?

Odpowiedź zresztą widać na drugim z poniższych tweetów. To animacja wykonana ze zdjęć zrobionych przez sondę Tianwen. Widać na niej jak kamera oddala się od pokładu sondy Tianwen-1.

Misja sondy Tianwen-1 to niezwykle udany projekt. Jakby nie patrzeć jest to pierwsza chińska sonda marsjańska, która nie tylko doleciała i prawidłowo weszła na orbitę wokół Marsa, ale także wysłała na powierzchnię Marsa lądownik zawierający pierwszy chiński łazik marsjański – Zhurong. Coś, co Stanom Zjednoczonym zajęło wiele lat i wiele misji kosmicznych, Chiny postanowiły i wykonały w ramach jednej misji kosmicznej.