Powszechnie przyjmuje się, że ostatnie resztki wody w stanie ciekłym na Marsie zniknęły jakieś trzy miliardy lat temu. Chiński łazik Zhurong wskazuje jednak, że może to być przesadnie pesymistyczny scenariusz.

Zhurong pobrał w toku swojej misji próbki ze skał marsjańskich, a następnie przeanalizował je za pomocą dwóch znajdujących się na pokładzie łazika spektrometrów.

https://www.youtube.com/watch?v=yWl4Om-aOro

Porównanie uwodnionych minerałów znalezionych w skałach marsjańskich z takimi samymi minerałami na Ziemi pozwoliło naukowcom ustalić, że woda na Marsie mogła występować przynajmniej kilkaset milionów lat dłużej niż sądzono.

Woda na Marsie

Choć jak na razie nie udało się ustalić kiedy ostatecznie woda zniknęła z Marsa, to jednak warto się dokładnie przyjrzeć wszystkim danym. Jakby nie patrzeć informacja o tym, kiedy powierzchnia Marsa wyschła może nam wskazać ile wody wciąż skrywa się w lodzie znajdującym się pod powierzchnią planety. To właśnie z tej wody będą korzystali astronauci jeżeli człowiekowi kiedykolwiek uda się dolecieć na powierzchnię Marsa.

Chiński łazik Zhurong stanowiący element pierwszej chińskiej misji marsjańskiej Tianwen-1 jeździ po równinie Utopia Planitia od 15 maja 2021 roku. Utopia Planitia to rozległe równiny, na których od kilku dekad stoi już lądownik Viking 2. Mimo to szacowana odległość między oboma aparatami to 1758 km.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google