Trzeba przyznać, że żyjemy we wspaniałych czasach. Ktoś, kto interesuje się eksploracją przestrzeni kosmicznej, w ciągu zaledwie kilku dni miał dwa powody do radości: po raz pierwszy, gdy rosyjska sonda rozbiła się o powierzchnię Księżyca, grzebiąc rosyjski przemysł kosmiczny w miałkim regolicie księżycowym. Drugi powód do radości jest dzisiaj: Indiom udało się miękko wylądować na Księżycu.

Mało tego! Oprócz tego, że Indie dołączyły dzisiaj do kosmicznej awangardy, stając się dopiero czwartym krajem, któremu udało się miękko wylądować na Księżycu (po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Chinach), to jest to pierwsze w historii udane lądowanie na biegunie Księżyca.

Powtórkę z lądowania można obejrzeć w oknie poniżej. Adrenalina jest do samego końca:

To prawdziwe święto dla całych Indii. ISRO, organizacja zajmująca się eksploracją kosmosu starała się zachęcić jak największą liczbę mieszkańców Indii do obserwowania decydujących momentów przed lądowaniem.

W akcję włączyły się liczne szkoły i ośrodki, które zrobiły przerwę w zajęciach na relację z lądowania. Dzięki temu jeszcze pół godziny przed lądowaniem relację obserwowały na YouTubie prawie 4 miliony ludzi.

Pierwsze zdjęcie otoczenia miejsca lądowania wykonane przez lądownik Vikram już z powierzchni Księżyca

Wcześniejsze teksty o misji Chandrayaan-3: