Międzynarodowy zespół astronomów poinformował właśnie o odkryciu nowej egzoplanety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Tym razem udało się odkryć tzw. ciepłego jowisza. Planeta skatalogowana pod numerem TOI-4515 b. Wszystko wskazuje na to, że mamy w tym przypadku do czynienia z planetą o rozmiarach zbliżonych do rozmiarów Jowisza, ale o masie dwukrotnie od niego większej.

Kosmiczne obserwatorium TESS monitoruje aktualnie około 200 000 najjaśniejszych gwiazd znajdujących się w naszym bezpośrednim otoczeniu. Celem tych obserwacji jest wychwytywanie delikatnych spadków ich jasności, co mogłoby wskazywać na to, że na tle ich tarcz przechodzą krążące wokół nich planety. TESS ma zresztą spore doświadczenie w tym względzie, bowiem w ciągu kilku lat pracy odkrył już 7000 potencjalnych planet, z których ponad 400 zostało już potwierdzonych.

W odróżnieniu od gorących jowiszów, z ciepłymi jowiszami mamy do czynienia wtedy, gdy odkryty gazowy olbrzym okrąża swoją gwiazdę macierzystą w czasie od 10 do 200 dni. Stanowią one nie lada wyzwanie dla astronomów, bowiem stosunkowo ciężko odkryć ich tranzyt na tle tarczy gwiazdy, a także wykryć sygnał podczas pomiarów prędkości radialnych gwiazdy macierzystej.

Badacze pracujący pod kierownictwem Ilarii Carleo z Uniwersytetu La Laguna w Hiszpanii poinformowali w artykule naukowym opublikowanym na serwerze preprintów arXiv o odkryciu nowego ciepłego jowisza krążącego wokół gwiazdy TOI-4515. Planeta okrąża swoją gwiazdę w ciągu 15,26 dnia, a cały układ znajduje się około 632 lat świetlnych od Ziemi.

Tranzyt wykryty przez TESS teraz został potwierdzony także pomiarami prędkości radialnych wykonanymi za pomocą spektrografu HARPS-N zainstalowanego na Teleskopie Galileo w obserwatorium na Wyspach Kanaryjskich.


Subskrybuj i obserwuj wszystkie aktualności na swoim ulubionym komunikatorze

WhatsApp – kliknij tu
Messenger – kliknij tu
Telegram – kliknij tu


TOI-4515 b ma promień 1,09 promienia Jowisza, a jej masa wynosi w przybliżeniu 2,01 masy Jowisza, co daje gęstość około 1,95 g/cm3. Okrążenie swojej planety macierzystej po ekscentrycznej orbicie (o ekscentryczności 0,46) w odległości prawie 0,12 jednostki astronomicznej zajmuje tej planecie 15 dni i sześć godzin. Warto zwrócić uwagę, że mamy tutaj masywną planetę gazową, która oddalona jest od swojej gwiazdy o zaledwie 18 milionów kilometrów. Dla porównania Merkury, pierwsza planeta od Słońca zbliża się do naszej Gwiazdy Dziennej maksymalnie na 47 milionów kilometrów.

Gwiazda centralna układu TOI-4515 jest cztery razy młodsza od Słońca. Jej wiek szacuje się na około 1,2 miliarda lat. Sama gwiazda ma 0,875 promienia Słońca, a jej masa wynosi 0,92 masy Słońca.

Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że orbita nowo odkrytej planety jest bardzo eliptyczna. To może wskazywać na to, że w tym konkretnym układzie planetarnym mogło w przeszłości dochodzić do zderzeń planet, które spowodowały wysłanie gazowego olbrzyma w bezpośrednie otoczenie gwiazdy. Tak duża gazowa planeta o tak dużej gęstości nie mogłaby bowiem powstać tak blisko młodej i intensywnie świecącej gwiazdy.