Wszystko wskazuje na to, że na początku maja dojdzie do kluczowego i ostatniego etapu testów i certyfikacji statku załogowego Starliner. Boeing poinformował o rozpoczęciu procedury tankowania kapsuły.

W ramach pierwszej misji załogowej, tzw. Crew Flight Test, zbudowany przez Boeinga statek Starliner zabierze astronautów w podróż na orbitę okołoziemską. Statek zostanie wyniesiony na szczycie rakiety Atlas V dostarczonej przez United Launch Alliance (ULA) na Przylądek Canaveral na Florydzie.

Na pokładzie statku podczas tego kluczowego lotu znajdą się astronauci Suni Williams i Butch Wilmore. Według planów statek zacumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie astronauci spędzą około dziesięciu dni. Po tym czasie statek odcumuje od stacji i powróci na powierzchnię Ziemi.

Według informacji przekazanych przez przedstawicieli Boeinga tankowanie statku potrwa około dwóch tygodni.

„Załadunek paliwa prowadzi zespół składający się ze specjalnie przeszkolonych techników, a także inżynierów zajmujących się testami płynów, paliw i elektryki” – napisał Boeing w komunikacie opublikowanym w poniedziałek, 18 marca.