Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Sonda Cassini żegna się z Mimasem

Posted on 15 marca 2017 by Radek Kosarzycki

Pod koniec swojej misji, 30 stycznia 2017 roku sonda Cassini wykonała swoje ostatnie zbliżenie do Mimas, jednego z lodowych księżyców Saturna. W momencie największego zbliżenia Cassini znalazła się 41 230 kilometrów od Mimasa. Przez pozostałą część misji sonda Cassini nie zbliży się do tego obieku na mniej niż 90 000 km.

Powyższa mozaika stanowi najbardziej szczegółowe zdjęcie Mimasa w historii.

Bliskie przeloty w pobliżu Mimasa należały do rzadkości w trakcie misji sondy Cassini, która zbliżyła się do Mimasa na odległość mniejszą niż 50 000 km tylko siedmiokrotnie.

Powierzchnia Mimasa usiana jest rozlicznymi kraterami, z których największy – Krater Herschel – nadaje mu charakterystycznego wyglądu.

Krater Herschel na Mimasie

Tym razem NASA opublikowała dwie wersje zdjęcia Mimasa. Na pierwszym zdjęciu, lewa część księżyca, oświetlona światłem odbitym od Saturna, została rozjaśniona, aby ukazać szczegóły powierzchni także tej części księżyca. Drugie zdjęcie (poniżej) przedstawia bardziej rzeczywisty stopień oświetlenia.

Zdjęcie wykonano z odległości około 45 000 km. Skala zdjęcia to 250 metrów na piksel.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Nawigacja wpisu

← Cassini obserwuje ciepło pod powierzchnią Enceladusa
Ciemna materia znacznie mniej istotna we wczesnym Wszechświecie →

NAJNOWSZE

  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Łazik Perseverance wylądował u boku wulkanu, o którym nikt nie wiedział
  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Kosmiczny Świt pod lupą. 1000 godzin obserwacji SKA-Low może zmienić kosmologię
  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Nieznany etap śmierci gwiazdy odkryty! Gaia22ayj zaskakuje naukowców
  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Uczenie maszynowe kontra kosmiczny szum. Nowa nadzieja na kontakt z obcymi
  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Supernowe już kilka razy zmieniały klimat na Ziemi. To się zdarzy ponownie

NEWSLETTER

PODCAST

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme