1

Indyjska sonda znajdująca się na orbicie wokół Marsa przesłała właśnie na Ziemię wspaniałe, trójwymiarowe zdjęcia powierzchni Czerwonej Planety.

Przesłane zdjęcia skupiają się na Ophir Chasma, gigantycznym… kanionie o szerokości 62 km i długości 317 km. W niektórych miejscach głębokość kanionu sięga od 8 do 10 km czyli około ośmiu razy głębiej niż słynny Wielki Kanion w Kolorado (USA).

Ophir Chasma jest częścią większej, słynnej formacji marsjańskiej – Valles Marineris, jednego z największych kanionów w Układzie Słonecznym.

Zdjęcia zostały wykonane 19 lipca 2015 roku za pomocą kamery Mars Colour Camera zainstalowanej na pokładzie indyjskiego orbitera, z wysokości 1857 km. Sonda Mars Orbiter znana także jako Mangalyaan została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych w 2013 roku i weszła na orbitę wokół Marsa we wrześniu 2014 roku.

Indie tym samym stały się pierwszym krajem, któremu już za pierwszym razem udało się wejść na orbitę wokół Marsa (zważając na fakt, że połowa wszystkich misji na Marsa kończy się niepowodzeniem). Co więcej – była to jednocześnie najtańsza jak dotąd misja na Marsa – jej koszt zamknął się w sumie 74 mln USD. Dla porównania można tylko powiedzieć, że produkcja filmu Grawitacja kosztowała 100 mln USD, a najtańsza misja na Marsa wysłana przez NASA kosztowała ponad 450 mln USD.

Teraz Mangalyaan przesłał na Ziemię wprost niesamowite zdjęcia Czerwonej Planety, dzięki czemu uwielbiamy tą misję jeszcze bardziej.
23

Źródło: spacealert / ISRO