sa

Entuzjaści misji marsjańskich z całego świata mogą teraz wziąć udział w jednej z podróży na Marsa dopisując swoje dane na mikroczip, który wraz z misją InSight w przyszłym roku wystartuje w kierunku Czerwonej Planety.

“Naszym kolejnym krokiem w kierunku Marsa jest… kolejna fantastyczna podróż na powierzchnię,” mówi Jim Green, dyrektor nauk planetarnych w siedzibie głównej NASA w Waszyngtonie. „Wysyłając swoje imię na pokładzie sondy InSight zmierzającej w kierunku Marsa pokazujesz swoje wsparcie dla tej podróży oraz przyszłych misji badawczych.”

Swoje dane będzie można dodać do 8. września 2015 roku.

Aby Twoje imię także poleciało na Marsa na pokładzie sondy InSight należy wypełnić formularz dostępny pod adresem: http://go.usa.gov/3Aj3G

Każda osoba, która wypełni ten formularz będzie także zbierać punkty „frequent flyer”, które będą odzwierciedlały wsparcie danej osoby dla misji marsjańskich. Kolejne punkty w ramach programu będzie można zbierać przy kolejnych misjach marsjańskich w nadchodzących dekadach.

W grudniu ubiegłego roku 1.38 milionów nazwisk poleciało w przestrzeń kosmiczną na pokładzie modułu załogowego Orion, który będzie w stanie przetransportować astronautów w przestrzeń kosmiczną, na Marsa lub na planetoidę. Po starcie sondy InSight kolejną okazją na zebranie punktów będzie misja NASA Exploration Mission-1 – pierwszy planowany lot testowy łączący całkowicie nową rakietę SLS i kapsułę Orion.

Sonda InSight wystartuje z bazy wojskowej Vandenberg Air Force Base w Kaliforni w marcu 2016 roku i wyląduje na Marsie 28 września 2016 roku. To pierwsza misja, której celem będzie zbadanie wnętrza planety. W ramach misji na powierzchni Marsa umieszczony zostanie sejsmometr mierzący trzęsienia powierzchni Marsa, dzięki czemu mierząc fale sejsmiczne będzie wnioskował o budowie wnętrza planety.

Źródło: NASA