30. lipca br. w czasopiśmie Science opublikowano pierwsze artykuły naukowe opisujące wyniki uzyskane przez lądownik Philae na powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Z tej okazji opublikowany został zestaw zdjęć wykonanych przez Philae 12. listopada 2014 roku. Wśród zdjęć znalazła się sekwencja siedmiu zdjęć wykonanych przez patrzącą w dół kamerę ROLIS, która rejestrowała zbliżające się miejsce pierwszego lądowania w punkcie Agilkia, wcześniej znanym pod roboczą nazwą Site J. (Jak dobrze wiadomo, po dotknięciu punktu Agilkia, lądownik Philae odbił się i ostatecznie wylądował w miejscu nazwanym Abydos.)

Aby uczcić pierwszą rocznicę wyboru Site J jako miejsca lądowania Philae, zespół misji Rosetta opublikował specjalną wersję sekwencji zdjęć z instrumentu ROLIS. Siedem zdjęć wykonanych w odstępach 10 sekund zostało wykorzystanych do stworzenia filmu pokazującego opadanie lądownika Philae od momentu gdy znajdował się on 67 metrów nad powierzchnią aż do 9. metra przed lądowaniem. Film kończy się na wysokości 9 metrów, bowiem w sekwencji nie wykonano już kolejnych zdjęć. Przyziemienie nastąpiło przed upływem kolejnych 10 sekund.

Z uwagi na to, że zespół współpracował już z Jakubem Knapikiem (Platige Image) z Warszawy przy produkcji krótkiego filmu sci-fi pt. „Ambition”, z wielką radością przyjął informację, że Jakub postanowił wykorzystać te siedem zdjęć i złożyć je w filmową sekwencję. Ścieżkę dźwiękową filmu stanowi instrumentalna wersja utworu „Saline”, z wydanego w 2008 roku albumu „Experiments in Mass Appeal”, którego autorem jest Jem Godfrey of Frost.

Źródło: spaceref