nasassdocatc

13. września 2015 roku gdy wysłane przez NASA obserwatorium Solar Dynamics Observatory (SDO) jak zawsze uważnie śledziło procesy zachodzące na Słońcu, w kadrze znalazł się nie jeden „mistrz pierwszego planu”, ale dwa. Gdy w pole widzenia wchodził Księżyc, który za chwilę miał przejść na tle tarczy Słońca, Ziemia postanowiła zasłonić i Słońce i Księżyc całkowicie blokując pole widzenia sondy. Gdy Słońce w końcu pojawiło się z powrotem, Księżyc właśnie schodził z jego tarczy.

nasassdocatc

Mimo, że co roku SDO rejestruje dziesiątki zaćmień spowodowanych Ziemią i kilka tranzytów Księżyca, to po raz pierwszy oba te dwa zdarzenia zbiegły się w czasie. Ustawienie Słońca, Księżyca i Ziemi spowodowało także częściowe zaćmienie Słońca 13. września, widoczne z fragmentu Afryki i Antarktydy.

Orbita SDO zazwyczaj zapewnia niezakłócony obraz Słońca, jednak ruch obiegowy Ziemi wokół Słońca sprawia, że orbita SDO przebiega za Ziemią dwa razy w roku, przez 2 do 3 tygodni. W tym okresie, Ziemia blokuje sondzie widok Słońca przez okres od kilku minut do ponad godziny dziennie.

Źródło: NASA Goddard