p64

Amerykańskie Narodowe Biuro Rozpoznania (National Reconnaissance Office, NRO) w dniu 22 października br. opublikowało pokaźny zestaw odtajnionych nagrań – w tym poniższy niemy film i zdjęcia – z lat sześćdziesiątych XX wieku dotyczących wojskowego programu lotów załogowych.

W ramach misji Manned Orbiting Laboratory (MOL) planowano wysłanie wojskowych astronautów na małą stację kosmiczną.

Według oficjalnych informacji dotyczących MOL Siły Powietrzne USA testowało „korzyści dla wojska” z umieszczenia ludzi na orbicie, jednak w rzeczywistości prawdziwym celem programu było wysłanie astronautów, którzy mieli sterować satelitą szpiegowskim dla NRO.

Prezydent Nixon anulował program MOL w czerwcu 1969 roku jeszcze przed pierwszym lotem ze względu na rosnące koszty oraz co raz doskonalsze rozwiązania stosowane na bezzałogowych satelitach szpiegowskich.

p181-837x670

Siły Powietrzne wybrały już 17 astronautów do misji MOL przed anulowaniem całego programu. Z resztą niektórzy z nich przenieśli się następnie do NASA tak jak chociażby Robert Crippen, który znalazł się na pokładzie pierwszej misji wahadłowca w 1981 roku oraz Richard Truly, który po jakimś czasie został administratorem NASA.

p55

p36

p18

p10

p9-534x670

Źródło: spacenews