Tlen cząsteczkowy na komecie 67P

5631125109fb2

Zaskoczeni naukowcy w środę ogłosili odkrycie dużych ilości tlenu na komecie, która przeszła w pobliżu Słońca w sierpniu i jest obiektem badań sondy Rosetta.

Znalezisko to stanowi „ogromną niespodziankę” dla naukowców podważając powszechne teorie dotyczące powstania naszego Układu Słonecznego, mówi naukowiec Andre Bieler z University of Michigan.

Pomiary wykonane przez sondę Rosetta sugerują, że cząsteczki tlenu znajdujące się w gazowym halo komety 67P musiały istnieć „przed lub w momencie” jej powstawania.

Tego typu odkrycie może mieć istotny wpływ na nasze rozumienie procesów chemicznych zachodzących w okresie tworzenia się Układu Słonecznego 4,6 miliarda lat temu.

„Wierzymy, że ten tlen jest pierwotny, co oznacza, że jest starszy od naszego Układu Słonecznego,” mówi Bieler.

Naukowcy wcześniej wykluczali obecność tlenu (O2) na kometach takich jak 67P/Churyumov-Gerasimenko – intensywnie badana przez europejską sondę.

Czytaj dalej na portalu Urania.  1. >> „połączenie O2 i metanu uważano za potencjalny wskaźnik życia pod powierzchnią,” mówi Altwegg. „Jednak na tej komecie mamy i jedno i drugie, ale nie mamy życia. Być może tlen nie jest tak dobrym bio-wskaźnikiem jak myśleliśmy.”<<
    W jaki sposób wykluczono istnienie życia na oraz wewnątrz komety?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com