5400mphwinds

Wiatry o prędkości sięgającej nawet 2 km/s odkryto na planecie znajdującej się poza Układem Słonecznym.

Odkrycie naukowców z University of Warick to pierwszy przypadek wykonania pomiarów i map systemu pogodowego na planecie pozasłonecznej.

[WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE PULSU KOSMOSU I ESO – szczegóły pod artykułem]

Zarejestrowana prędkość wiatru jest blisko dwudziestokrotnie większa od najszybszego wiatru zarejestrowanego na Ziemi. Prędkość tego rzędu na Ziemi równałaby się z siedmiokrotnością prędkości dźwięku.

Komentując odkrycie, główny autor publikacji Tom Louden (University of Warwick) powiedział:

„To pierwsza w historii mapa pogodowa planety spoza Układu Słonecznego. Mimo, że wcześniej wiedzieliśmy o wiatrach występujących na egzoplanetach, nigdy wcześniej nie udało nam się bezpośrednio zmierzyć i stworzyć mapy systemu pogodowego.”

Wiatry odkryto i zmierzono na egzoplanecie HD 189733b. Badacze z Warwick zmierzyli prędkości po obu stronach planety i odkryli silny wiatr poruszający się z prędkością sięgającą 8000 km/h wiejący ze strony dziennej w kierunku nocnej.

„Prędkość wiatru a HD 189733b została zmierzona przy wykorzystaniu wysokiej rozdzielczości spektroskopii linii absorpcyjnej sodu w atmosferze. Dzięki ruchowi atmosfery w kierunku z/do Ziemi, efekt Dopplera zmienia nieznacznie długość fali na której obserwuje się tą linię. To pozwala na zmierzenie prędkości.”

1-5400mphwinds

Naukowcy uważają, że technika z której skorzystali może pomóc astronomom w badaniu planet typu ziemskiego. Dr Peter Wheatley, współpracownik Loudena, tłumaczy:

„Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, że znaleźliśmy sposób na tworzenie map systemów pogodowych na odległych planetach. Rozwijając naszą technikę, będziemy w stanie co raz dokładniej badać przepływ wiatrów na mniejszych planetach.”

HD 189733b to jedna z najczęściej badanych planet należących do klasy tzw. gorących Jowiszów. Planeta ma średnicę 10% większą od Jowisza, lecz znajduje się 180 razy bliżej swojej gwiazdy. Na powierzchni HD 189733b temperatura wynosi 1800 stopni Celsjusza. Jej rozmiar i stosunkowa bliskość do Układu Słonecznego sprawia, że jest ona często wybieranym obiektem obserwacji.

Dane zostały zebrane za pomocą instrumentu HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) znajdującego się w obserwatorium La Silla w Chile.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie The Astronomical Journal Letters.

Więcej informacji:

Źródło: AJL / phys.org

PULS KOSMOSU ORAZ ESO ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W KONKURSIE

NA PROFILU WWW.FACEBOOK.COM/PULSKOSMOSU

konkurs