peeringintob

Gdy olbrzymi obłok gazu molekularnego zagęszcza się powstają gromady gwiazd. Może wydawać się to proste, jednak formowanie się gromad gwiazd to wyjątkowo złożony proces jeszcze niedokładnie poznany przez naukowców.  Przyglądając się takim procesom można pozyskać cenne informacje z zakresu ewolucji galaktyk i poszerzyć swoją wiedzę o wielkoskalowych strukturach we Wszechświecie.

„Gromady gwiazd często postrzega się jako obiekty, z których powstają galaktyki. Zrozumienie procesu powstawania i ewolucji takich obiektów jest kluczowe dla zrozumienia struktury, formowania i ewolucji galaktyk,” mówi Denilso Camargo z Federal University of Rio Grande do Sul oraz Colegio Militar de Porto Alegre, Brazil.

Camargo wraz ze swoimi pracownikami Eduardo Bica oraz Charlesem Bonatto (także Federal University of Rio Grande do Sul odkrył niedawno za pomocą satelity Wide-field Infrared Survey Expolorer liczne gromady gwiazd. W artykule opublikowanym online 9 listopada na serwisie ArXiv, zespół ogłosił odkrycie 652 gromad gwiazd i grup gwiazd w Drodze Mlecznej.

Wykorzystując WISE naukowcy wytypowali 862 obiekty do obserwacji. W trakcie prac poszukiwali mgławic pyłowych, a następnie badali w nich gęstość gwiazd. Dzięki temu byli w stanie odkryć szeroką paletę interesujących obiektów takich jak gromady otwarte, kandydatki na gromady otwarte, gromady zanurzone, kandydatki na gromady zanurzone oraz grupy gwiazd.

Istnieją dwa główne typy gromad gwiazd: gromady otwarte oraz kuliste. Gromady otwarte przeważnie zbudowane są przez młode obiekty w wieku do kilkudziesięciu milionów lat. Charakteryzują się on mniejszą gęstością i nie są tak ze sobą związane grawitacyjnie jak gwiazdy w gromadach kulistych. W przeciwieństwie do otwartych, gromady kuliste to zwarte grupy bardzo starych gwiazd znajdujące się w sferycznym halo galaktycznym, krążące wokół centrum galaktyki. Takie gromady poruszają się po eliptycznych orbitach wokół centrum galaktyki, podczas gdy gromady otwarte zazwyczaj znajduje się w płaszczyźnie galaktyki, praktycznie tylko w ramionach spiralnych.

Gromady zanurzone to także intrygujące i osobliwe gromady gwiazd. Są to gromady częściowo lub całkowicie otoczone pyłem lub gazem międzygwiezdnym. Składają się one z wyjątkowo młodych, dopiero co powstałych lub wciąż powstających gwiazd. Dla naukowców są one istotnymi laboratoriami do badania procesów powstawania gwiazd i wczesnych etapów ich ewolucji.

Camargo przyznaje, że różnorodność gromad gwiezdnych pomaga naukowcom w odkrywaniu odpowiedzi na pytania wciąż nurtujące astronomów.

„Gromady otwarte wykorzystywane są do analizowania struktury, dynamiki, składu i ewolucji dysku Drogi Mlecznej. Stare gromady otwarte doskonale się nadają do badania procesów formujących dysk. Młode gromady otwarte z drugiej strony stanowią doskonałe znaczniki układu ramion spiralnych naszej galaktyki,” mówi Camargo.

Zespół badawczy kierowany przez Camargo jak dotąd odkrył 1098 gromad gwiezdnych. Najnowsza lista odkrytych obiektów uzupełnia poprzednią składającą się z 446 obiektów, których odkrycie zostało opisane w trzech innych artykułach naukowych.

Źródło: phys.org / Denilso Camargo