Logotyp-Galileo-Masters-2015-PL.-Źródło-AZO-702x336

4 grudnia 2015 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się Gala Finałowa konkursu Galileo Masters. European Satellite Navigation Competition (ESNC), bardziej rozpoznawalny pod nazwą Galileo Masters, uznawany jest za najważniejszy konkurs dla zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy myślą o działalności w sektorze kosmicznym.

Zapis debaty poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=hGlGy7GTrCw&w=853&h=480

Do wszystkich edycji regionalnych w tym roku spłynęło 494 poprawnie wypełnionych wniosków konkursowych, co stanowi najlepszy wynik konkursu Galileo Masters w historii! Do polskiej edycji konkursu w tym roku zgłoszono 64 pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną. Tak wysoka liczba pomysłów nie została zanotowana w żadnym innym państwie na świecie! Jest to ogromny sukces dla Polski i ważny dowód na to, że w polskich studentach, pracownikach naukowych i przedsiębiorcach drzemie ogromny potencjał w dziedzinie wykorzystania nawigacji satelitarnej.

W czasie polskiej Gali Finałowej 4 grudnia w Gdańsku ogłoszono zwycięzcę i wszystkich finalistów rodzimej edycji konkursu. Zwycięzcą został zespół stojący za projektem Pastguide, w którym rekonstruowane są miejsca historyczne przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. Drugie miejsce przypadło dla Airbone collision avoidance system for skydivers, paragiders, gliders, civilian aircrafts – projektu stworzonego przez Stanisława Rzewuskiego i Marka Pachwicewicza. Trzecie miejsce zajął InsectAlert, za którym stoi Szymon Moliński, Anna Molińska oraz Łukasz Ratajczak.

Uroczyste wręczenie nagród połączone było z debatą na temat rozwoju technologii kosmicznych oraz wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce i na świecie. W panelu dyskusyjnym brał udział wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Moszyński, prezes Blue Dot Solutions dr Krzysztof Kanawka, a także przedstawiciele z chińskich i niemieckich instytucji związanych z nawigacją satelitarną. Warto zauważyć, że w wydarzeniu uczestniczyła chińska reprezentacja licząca prawie 10 osób, co nadało Gali Finałowej jeszcze większy wymiar.

Ważnym momentem była również informacja o uruchomieniu w Gdańsku pierwszego w Polsce akceleratora kosmicznego. Podczas wydarzenia podpisano czterostronne porozumienie pomiędzy Miastem Gdańsk, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, funduszem kapitałowym Black Pearls VC oraz Blue Dot Solutions. Akcelerator ma na celu wsparcie młodych spółek z sektora komicznego. W jego działaniu pomóc ma bliskość Polskiej Agencji Kosmicznej oraz trójmiejskich firm z sektora kosmicznego.

Sponsorzy nagród i partnerzy Galileo Masters 2015: Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Creotech Instruments, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Kosmiczna, Astri Polska, GMV Innovating Solutions, ITTI, Hertz Systems oraz sponsorzy nagród: Business Link, NaviGate i PCPD. Organizator polskiej edycji Galileo Master Blue Dot Solutions.

 

Patronat honorowy objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Źródło: AK