12278728_427710170767494_5841308171085254488_n

4 grudnia 2015 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się Gala Finałowa konkursu Galileo Masters.

European Satellite Navigation Competition (ESNC), bardziej rozpoznawalny pod nazwą Galileo Masters, uznawany jest za najważniejszy konkurs dla zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy myślą o działalności w sektorze kosmicznym. Do konkursu zgłaszane są pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną.

20 października 2015 r. odbyła się międzynarodowa Gala Finałowa w Berlinie, podczas której wręczono nagrody dla zwycięzców poszczególnych regionów oraz laureatów nagród specjalnych ufundowanych m.in. przez Europejską Agencję Nawigacji Satelitarnej (GSA) czy Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Nie zabrakło polskich akcentów, główne wyróżnienie od Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) otrzymał projekt MUPS (Mobile Underwater Positioning System), stworzony przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Naukowcy zaproponowali retransmisję sygnału z satelitów nawigacyjnych na modulowany sygnał dźwiękowy, który pozwoliłby na lokalizowanie pod wodą.

W czasie polskiej Gali Finałowej 4 grudnia w Gdańsku ogłoszeni zostaną wszyscy finaliści rodzimej edycji konkursu. Na razie znany jest wyłącznie główny zwycięzca, który został oficjalnie ogłoszony w Niemczech. Został nim zespół stojący za projektem Pastguide, w którym rekonstruowane są miejsca historyczne przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości.

Uroczyste wręczenie nagród połączone będzie z debatą na temat rozwoju technologii kosmicznych oraz wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce i na świecie. W panelu dyskusyjnym uczestniczyć będzie wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Moszyński, prezes Blue Dot Solutions dr Krzysztof Kanawka, a także przedstawiciele z chińskich i niemieckich instytucji związanych z nawigacją satelitarną. Warto zaznaczyć, że chińska reprezentacja podczas Gali Finałowej będzie liczyć prawie 10 osób, w związku z czym będzie to ważne wydarzenie z punktu widzenia budowania relacji pomiędzy firmami z naszych krajów.

Sponsorzy nagród i partnerzy Galileo Masters 2015: Agencja Rozwoju PrzemysłuPomorska Specjalna Strefa EkonomicznaCreotech InstrumentsPolska Agencja Rozwoju PrzedsiębiorczościPolska Agencja Kosmiczna, Astri Polska, GMV Innovating SolutionsITTIHertz Systems oraz sponsorzy nagród: Business LinkNaviGate i PCPD.

Patronat honorowy objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.
Źródło: Blue Dot Solutions