Nowa animacja lotu nad Ceres – tym razem w kolorze!

Kolorowa nowa animacja przedstawia symulację lotu nad powierzchnią planety karłowatej Ceres stworzoną na podstawie zdjęć przesłanych przez sondę Dawn znajdującą się na orbicie wokół tego obiektu.

Film przedstawia Ceres w wersji kolorowej dzięki której możliwe było podkreślenie delikatnych różnic między materiałami tworzącymi powierzchnię tej planety karłowatej. Naukowcy uważają, że obszary przedstawione w różnych odcieniach błękitu zawierają młodszą, świeższą materię niż pozostałe.

Film został stworzony przez członków zespołu analizującego zdjęcia pochodzące z sondy Dawn, który ma swoją siedzibę w Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR. Film stworzono w oparciu o zdjęcia z wysokiej orbity nad powierzchnią Ceres. Podczas wykonywania tych zdjęć – w okresie od sierpnia do października 2015 roku, sonda krążyła wokół Ceres na wysokości ok 1450 kilometrów.

„Symulowany przelot nad powierzchnią Ceres przedstawia szeroką paletę kraterów, które napotkaliśmy na powierzchni Ceres.  Widz może obejrzeć potężne ściany krateru Occator oraz dużo bardziej płaskie kratery Dantu i Yalode,” mówi Ralf Jaumann, naukowiec misji Dawn z DLR.

Dawn to pierwsza misja, której celem jest planeta karłowata Ceres – największy obiekt głównego pasa planetoid leżącego między orbitą Marsa a Jowisza. Po drodze do Ceres sonda Dawn przez 14 miesięcy badała także planetoidę Vesta, a do Ceres dotarła w marcu 2015 roku. Aktualnie sonda znajduje się na ostatecznej i zarazem najniższej orbicie zaledwie 385 kilometrów nad powierzchnią.

Źródło: NASA/ JPLDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com