Cztery dni temu (11.02) minęło 6 lat od wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Atlas V obserwatorium Solar Dynamics Observatory, które od tego czasu bezustannie obserwuje w wysokiej rozdzielczości naszą gwiazdę macierzystą.

SDO zapewnia nam niespotykane dotąd spojrzenie na bezustannie zmieniającą się atmosferę Słońca oraz na kosmiczną pogodę.

Powyższy film stanowi kompilację zdjęć z SDO wykonanych za pomocą instrumentu Atmospheric Imaging Assembly (AIA) w 2015 roku, złożoną w jeden time-lapse. Każda klatka tego filmu przedstawia 2 godzinom w rzeczywistości – dzięki temu możemy wyraźnie zaobserwować aktywność magnetyczną i trwającą 25-30 dni rotację wokół własnej osi.

Krótkie przerwy i przesunięcia obrazu spowodowane są przez fakt, że SDO od czasu do czasu przerywa obserwacje w celu wykonania ponownej kalibracji i poprawy położenia na orbicie. Pod koniec trzeciej minuty filmu heliofizyk z Goddard Space Flight Center opisuje niektóre cechy powierzchni obserwowane na Słońcu, więc zachęcamy co obejrzenia filmu w całości. (Film w jeszcze wyższej rozdzielczości można obejrzeć pod linkiem >>TUTAJ<<).

Więcej informacji o misji SDO i najnowsze zdjęcia można obejrzeć >>TUTAJ<<.

Czy filmy takie jak powyższy nie wywołują w Was zachwytu nad Słońcem? Osobiście za każdym razem jak widzę produkcje z SDO to heliofizyka wydaje mi się najlepszym działem astronomii – i jak to mawia mój znajomy z UWr – w ogóle bym nie wychodził poza koronę, bo tam zimno (@gronki) 🙂 A Wy? Podzielcie się z nami swoimi uwagami i przemyśleniami w komentarzach poniżej 🙂

Źródło: NASA/GSFC