Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Dzień: 2016-04-26

Hubble odkrywa księżyc planety karłowatej Makemake

Posted on 26 kwietnia 2016 by Radek Kosarzycki

Spoglądając w zewnętrzne rejony Układu Słonecznego, Kosmiczny Teleskop Hubble’a dostrzegł mały, ciemny księżyc krążący wokół Makemake, drugiej pod względem jasności lodowej planety karłowatej – po Plutonie – w Pasie Kuipera. Księżyc – tymczasowo noszący oznaczenie S/2015 (136472) 1 i nieformalnie nazwany przez naukowców MK2  – jest ponad 1300 razy słabszy od Makemake. MK2 został dostrzeżony…

Read more

Profil morza metanowego na Tytanie

Posted on 26 kwietnia 2016 by Radek Kosarzycki

Największy księżyc Saturna usiany jest morzami i jeziorami wypełnionymi ciekłymi węglowodorami – a właśnie teraz okazało się, że jedno z mórz wypełnione jest czystym metanem, na dnie morza znajdują się muły bogate w materię organiczną, a na wybrzeżu znajdują się liczne bagna. Ze wszystkich księżyców Układu Słonecznego tylko na Tytanie mamy do czynienia z gęstą…

Read more

Ciemne pasy na zdjęciach Wenus w ultrafiolecie bez związku z siarką

Posted on 26 kwietnia 2016 by Radek Kosarzycki

Przepiękne ciemne pasy widoczne na zdjęciach tarczy Wenus zarejestrowanych w zakresie promieniowania ultrafioletowego w żaden sposób nie są związane z krystalicznymi cząstkami siarki w jej atmosferze – ultrafiolet jest pochłaniany przez inną substancję – dowiodły tego dane uzyskane z pierwszego w historii modelu rozkładu siarki w gazowej otoczce Wenus opracowanego przez prof. Władimira Krasnopolskiego, dyrektora…

Read more

Powierzchnia Marsa w niespotykanych szczegółach

Posted on 26 kwietnia 2016 by Radek Kosarzycki

Naukowcy z UCL przedstawili powierzchnię Marsa – włącznie z położeniem Beagle-2 – w niespotykanych dotąd szczegółach dzięki wykorzystaniu rewolucyjnej metody stackowania i łączenia zdjęć. Niesamowite zdjęcia przedstawiające lądownik Beagle-2, stare dno jeziora odkryte przez łazik Curiosity, ślady łazika MER-A oraz skały pokrywające równinę „Home Plate” zostały opublikowane przez naukowców z UCL, którzy złożyli i dopasowali…

Read more

NASA wybrała 13 małych projektów w ramach NIAC

Posted on 26 kwietnia 2016 by Radek Kosarzycki

Amerykańska agencja NASA wyselekcjonowała 13 małych projektów przygotowawczych o dużym potencjale. Zakres badań tych projektów jest bardzo szeroki. Oprócz najbardziej znanych dużych programów i projektów, w których technologie zwykle są dość “konserwatywne”, NASA finansuje także bardziej ambitne i ryzykowne projekty. Niektóre z takich szans technologicznych są identyfikowane i rozwijane w ramach programu o nazwie NASA…

Read more

NAJNOWSZE

  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA rzuca światło na tajemnicze wybuchy promieni rentgenowskich z układu czarnej dziury „Ansky”
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Przeleć się nad Kosmicznymi Klifami. Fenomenalna wizualizacja danych z teleskopu Jamesa Webba

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme