Spoglądając w zewnętrzne rejony Układu Słonecznego, Kosmiczny Teleskop Hubble’a dostrzegł mały, ciemny księżyc krążący wokół Makemake, drugiej pod względem jasności lodowej planety karłowatej – po Plutonie – w Pasie Kuipera. Księżyc – tymczasowo noszący oznaczenie S/2015 (136472) 1 i nieformalnie nazwany przez naukowców MK2 – jest ponad 1300 razy słabszy od Makemake. MK2 został dostrzeżony…
Dzień: 2016-04-26
Profil morza metanowego na Tytanie
Największy księżyc Saturna usiany jest morzami i jeziorami wypełnionymi ciekłymi węglowodorami – a właśnie teraz okazało się, że jedno z mórz wypełnione jest czystym metanem, na dnie morza znajdują się muły bogate w materię organiczną, a na wybrzeżu znajdują się liczne bagna. Ze wszystkich księżyców Układu Słonecznego tylko na Tytanie mamy do czynienia z gęstą…
Ciemne pasy na zdjęciach Wenus w ultrafiolecie bez związku z siarką
Przepiękne ciemne pasy widoczne na zdjęciach tarczy Wenus zarejestrowanych w zakresie promieniowania ultrafioletowego w żaden sposób nie są związane z krystalicznymi cząstkami siarki w jej atmosferze – ultrafiolet jest pochłaniany przez inną substancję – dowiodły tego dane uzyskane z pierwszego w historii modelu rozkładu siarki w gazowej otoczce Wenus opracowanego przez prof. Władimira Krasnopolskiego, dyrektora…
Powierzchnia Marsa w niespotykanych szczegółach
Naukowcy z UCL przedstawili powierzchnię Marsa – włącznie z położeniem Beagle-2 – w niespotykanych dotąd szczegółach dzięki wykorzystaniu rewolucyjnej metody stackowania i łączenia zdjęć. Niesamowite zdjęcia przedstawiające lądownik Beagle-2, stare dno jeziora odkryte przez łazik Curiosity, ślady łazika MER-A oraz skały pokrywające równinę „Home Plate” zostały opublikowane przez naukowców z UCL, którzy złożyli i dopasowali…
NASA wybrała 13 małych projektów w ramach NIAC
Amerykańska agencja NASA wyselekcjonowała 13 małych projektów przygotowawczych o dużym potencjale. Zakres badań tych projektów jest bardzo szeroki. Oprócz najbardziej znanych dużych programów i projektów, w których technologie zwykle są dość “konserwatywne”, NASA finansuje także bardziej ambitne i ryzykowne projekty. Niektóre z takich szans technologicznych są identyfikowane i rozwijane w ramach programu o nazwie NASA…