Przez programowanie do gwiazd

SpaceApps_logo_01

Stwórz interaktywny symulator portu kosmicznego, napisz grę oddającą realia pozaziemskiej kolonii, zaprojektuj rakietę, którą można zbudować za pomocą drukarki 3D – to niektóre z zadań, jakie czekają na uczestników kwietniowego maratonu programistyczno-naukowego NASA Space Apps Challenge w Warszawie.

23 i 24 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie pod egidą amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej odbędzie się hackathon NASA Space Apps Challenge, czyli intensywny, kilkudziesięciogodzinny maraton programistyczno-naukowy. Jego celem jest opracowanie projektów i rozwiązań koncepcyjnych oprogramowania, aplikacji mobilnych, sprzętu i platform wizualizacji danych, przydatnych w badaniach i eksploracji kosmosu.

Współorganizatorami NASA Space Apps Challenge w Polsce są szkoła programowania Coders Lab oraz software house Visuality. Partnerem strategicznym wydarzenia, udostępniającym przestrzeń do pracy, jest Business Link.

NASA Space Apps Challenge to jedno z największych przedsięwzięć tego typu na świecie. W tym roku odbywa się już po raz piąty. Ubiegłoroczny hackathon zorganizowano jednocześnie w 133 miastach – wzięło w nim udział ok. 14 tys. osób. Tym razem koderzy, projektanci, graficy, inżynierowie, jak również miłośnicy astronautyki i badań kosmosu spotkają się w 193 lokalizacjach rozsianych w 72 krajach na całym świecie – w tym po raz pierwszy w Polsce.

Na uczestników tegorocznej edycji czekają zadania pogrupowane w sześciu kategoriach tematycznych: Aeronautyka, Ziemia, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, Podróż na Marsa, Układ Słoneczny i nie tylko oraz Technologia kosmiczna. Do najciekawszych należą m.in. stworzenie koncepcji „plecaka rakietowego”, czyli podręcznego, indywidualnego środka transportu dla astronautów kolonizujących Marsa oraz wzorów elektroniki ubieralnej do użytku w przestrzeni kosmicznej. Programiści będą mogli wykazać się tworząc gry symulacyjne, oddające realia stacji orbitalnej i kolonii pozaziemskiej.

Jury każdego z lokalnych hackathonów przyzna po dwie nagrody główne dla autorów najlepszych projektów. Zwycięskie prace ocenią następnie eksperci NASA, którzy wybiorą 25 najlepszych – ich pomysłodawcy zostaną zaproszeni do Stanów Zjednoczonych na ścisły finał NASA Space Apps Challenge.

– NASA Space Apps Challenge potwierdza, że programowanie to kompetencja coraz bardziej przydatna, możliwa do wykorzystania w zasadzie każdej dziedzinie życia – ocenia Leszek Wolany z Coders Lab. – Dzięki umiejętności kodowania możemy szybciej rozwiązywać problemy współczesności, niezależnie od tego, czy dotyczą zaawansowanych projektów badawczych, czy spraw codziennych.

NASA Space Apps Challenge – strona wydarzenia:

https://2016.spaceappschallenge.org/locations/warsaw-poland

NASA Space Apps Challenge – profil na Facebooku:

https://www.facebook.com/SpaceAppsChallengeWarszawa/

Źródło: profeinaDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com