Grafika prezentująca kapsułę Red Dragon na Marsie / Źródło: SpaceX
Grafika prezentująca kapsułę Red Dragon na Marsie / Źródło: SpaceX

Firma SpaceX ogłosiła, że spróbuje wysłać kapsułę Red Dragon na Marsa już podczas następnego okienka startowego, w 2018 roku.

Od kilku lat Elon Musk – założyciel firmy SpaceX – otwarcie mówi o swoim zainteresowaniu lotami na Marsa. Taki lot miałaby wykonać kapsuła o nazwie Red Dragon – zmodyfikowana wersja kapsuły Dragon 2. Jednakże, jak na razie SpaceX nie podawał żadnych wiążących dat – aż do 27 kwietnia 2016.

Dwudziestego siódmego kwietnia Elon Musk podał na swoim koncie twitter, że planuje wykonać lot na Marsa “tak szybko jak w 2018 roku” . Kapsuły Red Dragon mają być ważnym elementem całej architektury.

Grafika prezentująca startującą rakietę Falcon Heavy / Źródło: SpaceX
Grafika prezentująca startującą rakietę Falcon Heavy / Źródło: SpaceX

Jak na razie nie podano większej ilości szczegółów, ale wraz z tym krótkim ogłoszeniem pojawiły się dwie grafiki: jedna prezentująca kapsułę Red Dragon na powierzchni Marsa i drugą, prezentującą start rakiety Falcon Heavy. SpaceX jednak poinformował, że do końca tego roku zaprezentowane zostaną dalsze informacje dotyczące marsjańskiej misji Red Dragona.

Komercyjny lub prywatny lot kapsuły na powierzchnię Marsa jeszcze w tej dekadzie może otworzyć nową erę w eksploracji Czerwonej Planety. Może to także mocno wpłynąć na plany NASA, która obecnie przewiduje lądowanie człowieka na Marsie mniej więcej w trzeciej dekadzie tego wieku.

Źródło: Kosmonauta.net