Moment fazy maksymalnej rozbłysku klasy M6.7 / Credits - NASA/SDO/Goddard
Moment fazy maksymalnej rozbłysku klasy M6.7 / Credits – NASA/SDO/Goddard

Osiemnastego kwietnia grupa 2529 wyemitowała rozbłysk klasy M6.7. To najsilniejszy rozbłysk w tym roku.  

Rok 2016 to czas wyraźnego spadku aktywności słonecznej. W styczniu i lutym Słońce wyemitowało łącznie tylko pięć rozbłysków dolnych stanów klasy M. W marcu i przez pierwszą połowę kwietnia nie zarejestrowano żadnego silniejszego rozbłysku.

Sytuacja zmieniła się za sprawą grupy 2529, która pojawiła się 8 kwietnia przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Początkowo jej konfiguracja magnetyczna była dość prosta, przez co szanse na silniejsze rozbłyski były niewielkie. W kolejnych dniach grupa 2529 zaczęła ewoluować, co skomplikowało jej konfigurację magnetyczną. Największa plama tej grupy przybrała dość charakterystyczny kształt, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.

Rozwój grupy 2529 w dniach 9 – 14 kwietnia / Credits – SciNews

Szesnastego kwietnia ten rejon aktywny wyemitował rozbłysk średnich stanów klasy C, co było znaczną zmianą w stosunku do poprzednich tygodni. Dwa dni później,18 kwietnia, grupa 2529 wyemitowała rozbłysk klasy M6.7. Maksimum rozbłysku przypadło na godzinę 02:39 CEST. Ten rozbłysk prezentujemy na poniższym nagraniu.

Rozbłysk klasy M6.7 z 18 kwietnia 2016 / Credits – SDO, NASA, Andres Muiño

Rozbłysk wyemitował koronalny wyrzut masy (CME), być może częściowo skierowany ku Ziemi. Wybita plazma może dotrzeć do okolicy naszej planety w nocy z 20 na 21 kwietnia.

Był to pierwszy rozbłysk klasy M od 28 września 2015 roku, od czasu rozbłysku klasy M7.6. W tym roku podobnych rozbłysków co ten z 18 kwietnia możemy się spodziewać zaledwie kilku, występujących w dość nieregularnych okresach.

Aktualnie grupa 2529 zmierza ku zachodniej krawędzi tarczy słonecznej. W ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin zniknie z pola widzenia obserwatorów z Ziemi. Wówczas po widocznej z naszej planety stronie Słońca pozostanie jedynie jeden mały obszar. Jest możliwe, że ten rejon aktywny niebawem zniknie i tarcza słoneczna po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy będzie całkowicie pozbawiona plam słonecznych.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

Źródło: Kosmonauta.net