LOGO_ESNC-poland_coulored_lightbg_2016

1 kwietnia rozpoczyna się tegoroczna edycja European Satellite Navigation Competition. Do konkursu zgłaszać można pomysły na innowacyjne wykorzystanie nawigacji satelitarnej.

Do zawodów Galileo Masters może zaaplikować każdy, kto ma pomysł jak wykorzystać nawigację satelitarną w życiu codziennym. Projekty mogą być zgłaszane nawet jeśli są dopiero w fazie koncepcyjnej, ale oczywiście im prace są bardziej zaawansowane, tym większa szansa na dostrzeżenie ich potencjału przez ekspertów.

„Do konkursu przesyłane są pomysły na wykorzystanie technologii GNSS (ang. Global Navigation Satellite System) w dowolnej dziedzinie nauki, gospodarki czy też życia codziennego. Może to być innowacyjna usługa, produkt albo pomysł na badania naukowe.”- mówi Maciej Mickiewicz, jeden z organizatorów konkursu.

Do Galileo Masters można przystąpić zarówno samodzielnie jak i z zespołowo. Aplikować mogą także organizacje, firmy czy instytucje. Wygrana w edycji regionalnej jest przepustką do finału międzynarodowego, którego Gala Finałowa odbędzie się jesienią w Berlinie. Nagroda główna w konkursie wynosi 20 000 euro, a suma wszystkich nagród przekracza 1 milion euro.

Oprócz nagród finansowych uczestnicy co roku walczą o nagrody specjalne i inkubację swoich pomysłów w europejskiej sieci inkubatorów sektora kosmicznego. Na finalistów polskiej edycji czekają również staże w firmach sektora kosmicznego, szkolenia, usługi IT, powierzchnie biurowe oraz pomoc mentorów, która może okazać się niezbędna w przekuciu pomysłu w rzeczywisty produkt lub usługę. Na najlepszych czeka możliwość udziału w programie akceleracyjnym Space3ac.

W 2015 roku w rodzimej edycji konkursu zwyciężył projekt Pastguide firmy Pixel Legend, która zgłosiła aplikację przedstawiającą jak różne miejsca wyglądały przed wieloma laty, zamieniając na chwilę zabytki w tętniące życiem obrazy z historii. Pastguide lokalizuje położenie użytkownika, a następnie wyświetla w pełni trójwymiarową scenerię historycznego miejsca. Pozwala na odbycie spaceru wśród ludzi z innej epoki, na przekonanie się, jak zmieniło się odwiedzane miejsce.

Otacza nas obecnie w świecie rzeczywistym duża ilość rozmaitej infrastruktury i procesów, choćby transportowych, których funkcjonowanie może zostać poprawione dzięki aplikacjom wykorzystującym nawigację satelitarną. Dlatego namawiamy do udziału w webinariach, spotkaniach, a także do zapoznania się z przykładami wielu aplikacji na stronie głównej konkursu” – mówi Hubert Bartkowiak, organizator konkursu.

Rejestracja i składanie aplikacji odbywa się w języku angielskim poprzez oficjalną stronę: www.galileo-masters.eu. Zamknięcie zgłoszeń do konkursu nastąpi 30 czerwca.

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na facebooku i stronie internetowej .