Słońce jakiego nie znamy – wykład w Kaliszu (14 kwietnia)

Źródło: https://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a000000/a004100/a004128/SlicesOfSDO_rotor_stand.Legend_print.jpg
Źródło: https://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a000000/a004100/a004128/SlicesOfSDO_rotor_stand.Legend_print.jpg

Zbliża się kulminacyjny moment wydarzenia „Kwiecień 2016 – miesiąc z astronomią w Kaliszu”. W najbliższy czwartek, 14 kwietnia wykład popularno-naukowy pt. „Słońce jakiego nie znamy” wygłosi dr Urszula Bąk-Stęślicka z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z mężem, dr Markiem Stęślickim naukowcy opowiedzą młodszym i starszym jak zbudowane jest Słońce i jak wygląda.

„Gdy obserwujemy Słońce na różnych długościach fali wygląda ono inaczej niż przywykliśmy. Pole magnetyczne Słońca powoduje szereg bardzo ciekawych zjawisk, do nich należą między innymi plamy słoneczne, protuberancje, rozbłyski oraz koronalne wyrzuty materii.” – mówi dr Bąk-Stęślicka. Na wykładzie z pewnością dowiemy się jak często zjawiska te obserwujemy na Słońcu oraz czy mają one wpływ na mieszkańców Ziemi.

Tematyka Słońca jest bliska każdemu. Atrakcyjną formą wykładu pragniemy zaprosić wszystkich: młodszych i starszych zainteresowanych astronomią! Chcemy, aby wszyscy byli pod wrażeniem Słońca: gwiazdy, która daje nam światło, ciepło i… życie.

Na wykład zapraszamy każdego (bez ograniczeń wieku) do Auli Błękitnej PWSZ w Kaliszu, przy ul. Nowy Świat, w czwartek 14 kwietnia, o godz. 18:00

Informację przesłał: Damian KowalskiDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com