20160524_101214

Mechanika kwantowa nie należy do dziedzin łatwych dlatego też przystępując do poznawania tej dziedziny nie powinniśmy liczyć na taryfę ulgową. Nie bez powodu ludzie, którzy od lat zajmują się nią zawodowo, wciąż powtarzają, że choć potrafią z niej korzystać to jej nie rozumieją. Jeżeli wpadniesz na pomysł, aby zrozumieć mechanikę kwantową „na chłopski rozum” – przepadłeś z kretesem. Mechanika kwantowa w dużej mierze opiera się na zjawiskach sprzecznych z naszą intuicją, przeczących całej naszej wiedzy opierającej się na świecie makro.

Po takim wstępie należy się kilka słów otuchy. Jeżeli powyższy opis nie zniechęcił Cię, a wręcz zachęcił do podjęcia wyzwania i zaznajomienia się z podstawami tej niesamowitej dziedziny nauki to Teoretyczne minimum stanowi aktualnie najlepszy podręcznik na rynku. Susskind ze swoją lekkością słowa sprawia, że trudne rzeczy stają się… nie łatwe, ale mniej trudne. Wszystko co da się jasno wyjaśnić jest wyjaśnione jasno. To co jest trudne i nieintuicyjne jest ujęte na tyle obszernie, że przy odrobinie determinacji można „przegryźć się” przez opisywany materiał. Co ciekawe mimo poważnej materii, czytając Teoretyczne Minimum odniosłem wrażenie, że książka napisana jest wręcz ze swadą. Lekki język, satyryczne dialogi na początku każdego rozdziału nie pozwalają zapomnieć, że książka ta powstała w efekcie współpracy nauczyciela z uczniem. Art Friedeman uczęszczał na wykłady Susskinda z mechaniki kwantowej, z którym potem jeszcze dużo o niej dyskutował. Stąd też pomysł na stworzenie tej książki, ale też jej unikalny charakter. Rozmawiając z żółtodziobem Leonard Susskind słyszał pytania, o których – gdyby sam pisał podręcznik – zapewne by nie pomyślał. Odpowiedź na wszystkie te pytania Czytelnik znajdzie w Teoretycznym Minimum. To duża zaleta tej pozycji.

20160524_101109

Zastrzeżenie: Zdecydowanie już podchodząc do tej książki, dobrze mieć za sobą solidne podstawy z mechaniki klasycznej, a w tym może pomóc pierwsza część tej książki Teoretyczne Minimum. Co musisz wiedzieć, aby zacząć zajmować się fizyką?


Tytuł: Mechanika kwantowa. Teoretyczne minimum

Autor: Leonard Susskind, Art Friedeman

Stron: 336

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Link: http://www.proszynski.pl/Mechanika_kwantowa__Teoretyczne_minimum-p-33197-.html

ISBN: 978-83-8069-236-7