curiosityrov
Powyższy portret łazika Curiosity wykonany 11 maja 2016 roku przedstawia pojazd w miejscu odwiertu Okoruso na równinie Naukluft u podstaw Mount Sharp. Zdjęcie jest mozaiką powstałą z wielu ujęć wykonanych za pomocą zamontowanej na wysięgniku kamery MAHLI (Mars Hands Lens Imager). Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Zespół kontrolujący łazik Curiosity na Marsie podejmuje działania mające na celu przywrócenie pełnej funkcjonalności łazika po tym jak w ostatni weekend wszedł w tryb awaryjny.

Aktualnie łazik komunikuje się z kontrolerami na Ziemi i pracuje stabilnie. Curiosity aktywował tryb awaryjny 2 lutego i przerwał większość wykonywanych zadań oprócz ustalonej sekwencji wznawiania komunikacji.

Inżynierowie pracują nad określeniem powodu wejścia łazika w tryb awaryjny. Wstępne informacje wskazują na nieoczekiwany błąd  między oprogramowaniem kamery i oprogramowaniem do obróbki danych w głównym komputerze łazika.

Łazik Curiosity już trzykrotnie wchodził w tryb awaryjny – w 2013 roku.

Łazik wylądował w Kraterze Gale w sierpniu 2012 roku. W pierwszym roku pobytu na Marsie, misja osiągnęła swój cel ustalając, że trzy miliardy lat temu w tym regionie znajdowały się jeziora i rzeki, a warunki sprzyjały rozwojowi życia.

W ubiegłym tygodniu NASA zatwierdziła finansowanie kolejnych dwóch lat misji Curiosity na Marsie począwszy od 1 października 2016 roku.

Źródło: NASA