Meridiani Planum z elipsą lądowania Schiaparelli. Źródło: ESA/DLR/FU Berlin,  CC BY-SA 3.0 IGO
Meridiani Planum z elipsą lądowania Schiaparelli. Źródło: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Schiaparelli to tzw. demonstrator technologii wejścia w atmosferę, opadania i lądowania wysłany na Marsa w ramach misji ExoMars 2016 realizowanej wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i Roskosmos. Schiaparelli  kieruje się w stronę równiny Meridiani Planum, gdzie wyląduje w październiku tego roku. Powyższa mozaika stworzona została ze zdjęć wykonanych przez orbiter Mars Express.

Elipsa lądowania mierząca 100 x 15 kilometrów znajduje się w pobliżu marsjańskiego równika, na wyżynnych obszarach południowej półkuli Marsa. Obszar ten został wybrany ze względu na stosunkowo gładką powierzchnię.

Łazik Opportunity (NASA) także wylądował w tej elipsie w pobliżu krateru Endurance na Meridiani Planum w 2004 roku, a od pięciu lat bada krater Endeavour (o średnicy 22 km). Krater Endeavour leży tuż za południowo-wschodnią granicą elipsy lądowania Schiaparelliego.

Region ten został także dobrze zbadany z orbity, dzięki czemu wiemy, że znajdują się w nim osady oraz siarczany, które najprawdopodobniej powstały w obecności wody. Obszar charakteryzuje się także kanałami wyżłobionymi przez wodę – widać je szczególnie w południowej części zdjęcia.

Choć głównym zadaniem lądownika Schiaparelli  jest zademonstrowanie technologii niezbędnych do bezpiecznego lądowania na Marsie, niewielki zestaw instrumentów naukowych na pokładzie lądownika zmierzy prędkość wiatru, wilgotność, ciśnienie i temperaturę w miejscu lądowania.

Oprócz tego lądownik wykona pierwsze pomiary pola elektrycznego na powierzchni Marsa, które w połączeniu z pomiarami stężenia pyłu w atmosferze pozwolą określić rolę sił elektrycznych w unoszeniu pyłu i powstawaniu burz pyłowych.

Schiaparelli podróżuje na Marsa na pokładzie orbitera TGO (Trace Gas Orbiter). Sonda została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Proton z kosmodromu Bajkonur 14 marca br. i doleci do Marsa 19 października br.

Meridiani Planum. Źródło: NASA MGS MOLA Science Team
Meridiani Planum. Źródło: NASA MGS MOLA Science Team

Schiaparelli oddzieli się od Trace Gas Orbiter 16 października, a trzy dni później wyląduje na powierzchni Marsa.

Sonda Mars Express, która znajduje się na orbicie wokół Czerwonej Planety od 2003 roku, to tylko jeden z całej floty orbiterów, które będą przekazywały dane z Schiaparelliego podczas jego krótkiej misji na powierzchni.

Zdjęcia wykonane za pomocą kamery Mars Express High Resolution Stereo Camera w dniach 23, 26 i 29 sierpnia 2005 roku oraz 1 sierpnia 2010 roku wykorzystane zostały do stworzenia kolorowej mozaiki przedstawionej powyżej.

Źródło: ESA