Młodziutka NGC 362

Gromady kuliste stanowią jedne z najbardziej spektakularnych obiektów nocnego nieba. Te zdobione kule zawierają setki tysięcy gwiazd krążących gdzieś na obrzeżach  swoich galaktyk macierzystych. Droga Mleczna posiada około 150 gromad tego typu. Na zdjęciu wykonanym za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a możemy podziwiać gromadę kulistą NGC 362, która jest jedną z nietypowych obiektów tego typu.

W ciągu swojego życia gwiazdy spalają wodór, a następnie inne pierwiastki w swoich jądrach produkując przy tym coraz to cięższe pierwiastki – w astronomii nazywane metalami. Gdy na końcu swojego życia gwiazdy umierają – wzbogacają otaczającą je materię o pierwiastki, które były w stanie zsyntetyzować w trakcie swojego życia. Gwiazdy powstające po nich już od początku zawierają zatem więcej metali niż gwiazdy od nich starsze.


Wesprzyj powstawanie portalu Puls Kosmosu i zostań naszym Patronem na portalu Patronite.pl – http://patronite.pl/pulskosmosu

Bez Waszego wsparcia nie damy rady dalej się rozwijać.


Badając zawartość różnych pierwiastków w pojedynczych gwiazdach tworzących gromadę NGC 362 astronomowie odkryli, że gromada ta charakteryzuje się zaskakująco wysoką zawartością metali – co wskazuje, że musi być ona młodsza niż tego byśmy oczekiwali. Choć większość gromad kulistych jest dużo starsza niż większość gwiazd tworzących ich galaktyki macierzyste, NGC 362 odstaje od tego trendu – tworzące je gwiazdy mają między 10 a 11 miliardów lat. Dla porównania wiek Drogi Mlecznej szacuje się na ponad 13 miliardów lat.

Powyższe zdjęcie, na którym możecie dostrzec poszczególne gwiazdy NGC 362 zostało wykonane za pomocą kamery Advanced Camera for Surveys (ACS) zainstalowanej na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Źródło: ESA/Hubble&NASA