IC 3583
IC 3583

Ta delikatna niebieska grupa gwiazda to w rzeczywistości nieregularna galaktyka IC 3583 znajdująca się jakieś 30 milionów lat świetlnych od Ziemi w kierunku Gwiazdozbioru Panny.

Może się wydawać, że galaktyka nie ma żadnej wyraźnej struktury, jednak w rzeczywistości IC 3583 posiada poprzeczkę z gwiazd przebiegającą wprost przez jej środek. Tego typu struktury powszechnie występują we Wszechświecie i można je dostrzec w większości galaktyk spiralnych, wielu nieregularnych i niektórych soczewkowatych. Dwie najbliższe nam galaktyki – Wielki i Mały Obłok Magellana także posiadają poprzeczki, co wskazuje, że mogły kiedyś być galaktykami spiralnymi z poprzeczką, które zostały zaburzone lub rozerwane przez grawitacyjne przyciąganie Drogi Mlecznej.


Wspieraj powstawanie Pulsu Kosmosu w 2017 roku – zostań Patronem na portalu Patronite.pl


Badacze z University of Leicester w Anglii zauważają, że istnieją dwa typy galaktyk nieregularnych. Galaktyki typu I to zazwyczaj pojedyncze galaktyki o osobliwym wyglądzie. W dużej części składają się z młodych gwiazd i zawierają jasne mgławice widoczne także w galaktykach spiralnych. Galaktyki nieregularne typu II to grupa galaktyk znanych jako galaktyki wzajemnie ze sobą oddziałujące lub zaburzone, których osobliwy wygląd spowodowany jest zderzeniem, łączeniem lub oddziaływaniem między dwoma lub większą liczbą galaktyk.

Coś podobnego może mieć miejsce w przypadku IC 3583. Astronomowie uważają, że ta mała galaktyka może grawitacyjnie oddziaływać z jedną ze swoich sąsiadek – galaktyką spiralną Messier 90. Wraz z nią tworzy ona układ znany pod oznaczeniem Arp 76. Wciąż nie wiadomo czy to właśnie te oddziaływania odpowiadają za nieregularny kształt IC 3583 – jednak niezależnie od przyczyn, dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a możemy podziwiać tę niesamowicie delikatną strukturę wyróżniającą się na tle czerni kosmosu.

Źródło:NASA