Wyobraź sobie lądowanie na Plutonie…

Potrafisz sobie wyobrazić lądowanie na Plutonie? Powyższy film został złożony z ponad 100 zdjęć wykonanych przez sondę New Horizons w ciągu sześciu tygodni zbliżania i bliskiego przelotu w pobliżu tej planety karłowatej latem 2015 roku. Animacja została tak złożona, aby przedstawić zbliżanie aż do samej powierzchni Plutona, a konkretnie lądowanie na krawędzie obszaru nieformalnie nazwanego Sputnik Planitia.

Aby stworzyć film, który wygląda jak film z lądowania na Plutonie, naukowcy z zespołu misji New Horizons musieli interpolować niektóre czarno-białe zdjęcia opierając się przy tym na swojej wiedzy o wyglądzie Plutona tak, aby animacja wyglądała jednorodnie. Następnie na zdjęcia nałożono kolory zarejestrowane w niskiej rozdzielczości za pomocą kamery Ralph – przez co uzyskano symulację barw, które obserwowaliby potencjalni astronauci lądujący na powierzchni Plutona.

Po 9,5-letniej podróży, w czasie której sonda pokonała ponad 5 miliardów kilometrów, New Horizons przeleciała w pobliżu Plutona i Charona 14 lipca 2015 roku w odległości zaledwie 12 500 kilometrów od Plutona. Dzięki zaawansowanym kamerom naukowcy mogli zarejestrować szczegóły powierzchni wielkości boiska piłkarskiego.

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Oryginalna czarno-biała wersja dostępna jest pod adresem:

http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20160714-2Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com