Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Spiralna czapa polarna na północnym biegunie Marsa

Posted on 6 lutego 2017 by Radek Kosarzycki

Najnowsza mozaika złożona ze zdjęć północnej czapy polarnej na Marsie przedstawia charakterystyczną budowę spiralną czapy.

Powyższa mozaika została wykonana z 32 pojedynczych pasów zdjęć wykonanych między 2004 a 2010 rokiem i obejmuje obszar o powierzchni około miliona kilometrów kwadratowych.

Czapa lodowa w tym miejscu obecna jest stale, jednak w okresie zimy – tak jak teraz na początku 2017 roku – temperatury są na tyle niskie, że około 30% dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze planety zestala się na powierzchni czapy tworząc okresowo występującą warstwę lodu o grubości około 1 metra.

Podczas cieplejszych, letnich miesięcy większość lodowego dwutlenku węgla sublimuje do stanu gazowego i ucieka w atmosferę pozostawiając na czapie tylko warstwy lodu wodnego.

Uważa się, że silne wiatry odegrały istotną rolę w ukształtowaniu lodowej pokrywy północnego bieguna Czerwonej Planety wiejąc od wyniesionego centrum do niższych krawędzi zgodnie z siłą Coriolisa, która na Ziemi odpowiada chociażby za spiralny kształt huraganów.

Jedną z charakterystycznych formacji jest wyraźny rów o długości 500 kilometrów i głębokości 2 kilometrów, który niemal przecina czapę na pół.

Ów kanion, znany także jako Chasma Boreale, uważa się za stosunkowo starą formację, która powstała jeszcze zanim uformowały się spiralne warstwy lodu i pyłu, a która tylko się pogłębiała wraz z nawarstwianiem się wokół niej nowych depozytów lodu.

Chasma Boreale

Podpowierzchniowe badania za pomocą instrumentów radarowych zainstalowanych na pokładzie sondy Mars Express oraz mars Reconnaissance Orbiter ujawniły, że czapa lodowa składa się z licznych warstw lodu i pyłu, których łączna grubość przekracza nawet 2 kilometry.

To cenne laboratorium zawierające mnóstwo informacji o naturze klimatu Czerwonej Planety i o tym jak on się zmieniał wraz ze zmianami nachylenia i orbity Marsa na przestrzeni setek tysięcy lat.

Barwna mozaika północnej czapy polarnej na Marsie. Źródło: ESA
Chasma Boreale. Źródło: ESA/DLR/FU Berlin, NASA MGS MOLA Science Team

Źródło: ESA

Nawigacja wpisu

← Hubble obserwuje: pełna blasku śmierć gwiazdy w Mgławicy Zepsute Jajko
Przednia strona Tetydy →

NAJNOWSZE

  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki Planetoida wielkości stadionu zbliży się do Ziemi. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA rzuca światło na tajemnicze wybuchy promieni rentgenowskich z układu czarnej dziury „Ansky”

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme